Szociális robot, gondozó robot – ezek a furcsán csengő kifejezések nem a távoli jövőben játszódó sci-fi szereplői.
Nyolcadik éve nem indult szociális gondozó képzés a máltaiak szakiskolájában, mert nem akadt elég jelentkező. Pedig a jövőben várhatóan egyre többeknek lesz igényük szociális ellátásra. Ha nincs humán munkaerő, új technológiai megoldásokra lesz szükség: okoságyakat, takarító robotokat már ma is használnak a szeretetszolgálatnál, de a humanoid robot egyelőre még túl drága. Igaz, ez hamarosan megváltozhat, írja a 24.hu.
Szociális robot, gondozó robot – ezek a furcsán csengő kifejezések nem a távoli jövőben játszódó sci-fi szereplői, hanem a jelenlegi társadalmi, technológiai folyamataink egyenes következményei. Elöregedő társadalmunkban egyre kevesebben akarnak ápolóként vagy szociális gondozóként dolgozni, miközben a technológia egyre nagyobb szerepet tölt be az életünk minden területén.
Tizenöt éve még százfős évfolyamokkal, három osztállyal indítottunk szociális gondozó és ápoló képzést, ma ott tartunk, hogy hiába vittük le hat főre az évfolyamindításhoz szükséges minimumot, már nyolc éve nem tudtunk osztályt indítani – mondta el lapunk megkeresésére Nagy Ferenc, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egészségügyi területért felelős szakmai vezetője.
„Nekünk viszont fő küldetésünk a szociális ellátás, gondozás, amihez minden olyan eszköz fontos, ami a humán erőforrásunkat támogatni tudja” – tette hozzá. Munkájuk során ezért egyre többet kísérleteznek a modern technológia alkalmazásával, például takarítórobotokkal, mesterséges intelligencia (MI) támogatású betegőrző rendszerekkel, betegmozgató okoságyakkal. Ezt egészíthetik ki a nem is olyan távoli jövőben a humanoid gondozó robotok. Ez egyelőre megfizethetetlen számukra, mert darabonként minimum 25 millió forintba kerülnek. Ám Nagy szerint egyértelműen ez a jövő, és a technológia fejlődésével várhatóan egyre olcsóbbak lesznek majd ezek a robotok is.
További részletek a 24.hu-n.