A technológia felére csökkentheti a radiológusok munkaterhelését, miközben biztonsággal használható.
Egy új tanulmány szerint a mesterséges intelligencia alkalmazása az emlőrákszűrésben biztonságos, és csaknem a felére csökkentheti a radiológusok munkaterhelését – írja a Hvg.hu, hozzátéve, hogy a WHO adatai alapján az emlőrák a leggyakoribb rákos megbetegedés világszerte, évente több mint 2,3 millió nőnél alakul ki a betegség. A szűrés azonban javíthatja a prognózist és csökkentheti a halálozást is, ha korábbi stádiumban fedezik fel, írja a Lancet Oncology folyóirat alapján az InfoStart.
A mintegy 80 ezer nő bevonásával végzett nagyszabású értekezés előzetes eredményei azt mutatják, hogy a mesterséges intelligenciával végzett szűrés ugyanolyan jó, mintha két radiológus dolgozna együtt, nem növeli a téves pozitív eredményeket, de csaknem a felére csökkenti a munkaterhelést.
A tanulmány vezető szerzője szerint az eredményeket hasznosítani lehet olyan országokban, ahol radiológushiány van, de önmagukban nem elegendőek annak megerősítésére, hogy a mesterséges intelligencia készen áll a mammográfiás szűrővizsgálatokban való alkalmazásra, írja az InfoStart.