A felmérés 2013-as indulása óta csaknem 20%-kal emelkedett az újraélesztés helyes eljárására adott válasz aránya.
Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány által meghirdetett Nagy Elsősegély Teszt felmérésén 2019-ben ismét sokan voltak kíváncsiak arra, tudják-e a helyes választ a legfontosabb egészségügyi kérdésekre - számolt be az eredményekről a napidoktor.hu.
2013-ra visszamenőleg az Elsősegély Tájékozottsági Index (mely az összes helyes válasz és az összes feltett kérdés hányadosából mutatja meg, hogy egy 10-es skálán milyen eredményt értek el a megkérdezettek): 2013-ban 6,8 pont, 2014-ben 7 pont, 2015-ben 7,1 pont, 2016-ban 7 pont, 2017-ben 6,7 pont, 2018-ban pedig elértük minden idők legmagasabb pontszámát, 7,3-at! De vajon hogyan szerepelt a lakosság 2019-ben? A válasz pedig nem is lehetne ennél jobb: 2019-ben a Elsősegély Tájékozottsági Index ismét rekordot döntött, hiszen elérte a 7,5 pontot!
Az agyrázkódás tüneteire minden évben rákérdez az OMSZA, mert úgy hiszik, a hétköznapinak tűnő panaszok – úgy, mint aluszékonyság, szédülés, hányinger – alapján sokan elbizonytalanodnak. Ezt a felvetésüket az eredmények is igazolják, hiszen 2018-hoz képest itt is csökkent a helyesen válaszolók aránya, mintegy 4 százalékponttal, de a 76,29%-os válaszarány még mindig jó eredménynek mondható. Hogy mi a teendő, ha üvegszilánk kerül a szemünkbe, ezúttal sem fogott ki a résztvevőkön (75,4%), igaz azonban, hogy 15% továbbra is csukott szemmel várna a segítségre ahelyett, hogy mindkét szemet steril gézlapokkal lefedné, és az idegen testet nem eltávolítva orvost hívna.
A felmérés 2013-as indulása óta csaknem 20%-kal emelkedett az újraélesztés helyes eljárására adott válasz aránya, ez továbbra is örömteli hír. A teszt kitöltőinek közel 60%-a biztos volt abban, hogy a fejet hátrahajtva, szájból orrba vagy szájból-szájba szükséges alkalmazni a levegőfújást és a mellkasnyomást 30:2 arányban. Fontos, hogy akkor sem kell megijedni, ha valaki a szájon át történő újraélesztést nem szeretné alkalmazni. Ugyanis a mellkas másodpercenként kb. kétszeri, erős, 5-6 cm mélyre történő nyomása ugyanúgy lehetőség egy emberi élet megmentésére. További kérdések és helyes válaszok a cikkben