Most az államtitkárságon azt számolgatják, hogy mennyi lehet kórházanként a még tolerálható adósság. Erről hamarosan tájékoztatás kapnak az intézmények is.
Az egészségügy erős kampánytéma lesz – prognosztizálta Takács Péter egészségügyi államtitkár a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) XXXVII. Kongresszusát záró egészségpolitikai fórumon, ahol dübörgő digitalizációról, tolerálható adósságállományról és fel nem adott harcról is beszélt - tudósított a medicalonline.hu a rendezvényről.
Felvérteztem magam, hogy a politikai tűz közepébe álljak, és a saját gravitációs mezőmbe gyűjtsem azokat a meteorokat, amelyek az ellenzéki politikusoktól érkeznek, hogy megvédjem az intézményeket és az ott dolgozókat – nyitotta az egészségpolitikai aktualitásokról szóló előadást Takács Péter a mátraházi rendezvényének pénteki zárónapján, jelezve, hogy nemcsak az ágazatért felelős államtitkárként, hanem kormányoldali politikusként is beszél.
Dübörög a digitalizáció, kevesen járnak ebben Magyarország előtt – vágott az időszerű kérdések sorolásába a politikus, elsőként a Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) bevezetését említve. Az időpontfoglalással egy olyan online megoldást kínálnak valamennyi magyar állampolgár számára, amely a világ más tájain csak a magánszolgáltatóknál érhető el.
„A beutalók 70 éves rendszerét alakítottam át úgy”, hogy az Egészségvonalon vagy az EgészségAblakon keresztül az ország bármely szakrendelésére lehet időpontot foglalni – jelentette ki az államtitkár, aki szerint egyelőre igazuk lett azoknak, akik tartottak némi káosztól és az egyes szakrendelések túlterheltségétől, de jelezte, túlfoglalni nem lehet, mert a szakrendelők maguk döntenek a kiajánlható kapacitásaikról és azok elosztásáról. (...)
Februárban teljes mértékben konszolidálták a kórházak tavaly december 31-ég fennálló lejárt határidejű adósságát, az idei eladósodás megelőzésére szánt 150 milliárd forint pedig már a finanszírozásba beépítve érkezik a szolgáltatókhoz – foglalta össze az államtitkár.
Ez az összeg az adósságok kétharmadára biztosít fedezetet, így idén 80 milliárd lesz a tolerálható eladósodás összágazati szinten – jelentette be Takács Péter, aki szerint nem lehet elvárni a teljes adósságmentességet, de a tervezetet tartani kell. Hozzátette, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter garantálta, hogy 2026. elején biztosítani fogják a konszolidációhoz ezt az összeget. Az adósságállományt felügyelő kontrolling rendszer megfelelő működtetéséért az OKFŐ felel.
Az ellátások valós értéken történő finanszírozásának alapfeltétele a jelenleg tíz pilot-intézményben folyó ráfordítási adatgyűjtés, ami hosszú távon is lehetővé teszi a kódkarbantartást. – „Nem titkolt álmom” az sem, hogy megvalósuljon az eszközpótlás és az amortizációs költségek beépítése a finanszírozásba – fűzte hozzá később a szakpolitikus.
További részletek a teljes cikkben
„A beteg túráztatását csavarjuk szép lassan a minimumra” - a Népszava tudósítása