Döntés van, de az eredmény mostanáig nem jelent meg a Magyar Közlönyben.
Másfél hete döntött a kormány, mely három felsőoktatási intézmény kapja a kiválósági címet, és az ezzel járó plusz forrást. Az eredmény mostanáig nem jelent meg a Magyar Közlönyben. Oktatási berkekben járatos szakemberek azonban biztosra veszik, mely intézményeket emeli ki a kabinet. Január 15-én, egy felsőoktatási ösztöndíj nyitó rendezvényén mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, hogy a kormány másnap dönt az összesen 10 millió forintos pluszforrással járó „kiválósági" címekről – írja a hetivalasz.hu portálja.
Az Emberi Erőforrás Minisztérium ezzel kapcsolatban így válaszolt: A kormány 2013. január 16-án fogadta el a nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló rendeletet, melyben szabályozza a kiemelt felsőoktatási intézmény, a kutatóegyetem, a kutató kar, valamint az alkalmazott tudományok főiskolája minősítésének feltételeit, rendjét és a minősítésre tekintettel megállapított támogatás felhasználásának feltételeit. A kutatóegyetemeknek szánt támogatás a 2013-as költségvetésben külön soron szerepel. Bővebb tájékoztatás a rendelet hivatalos megjelenését követően lesz lehetséges.
Egy héttel később Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár egy másik konferencián elárulta, megszületett a döntés a három kiemelt intézményről, a többi kategória „győzteseiről" (kutatóegyetem, kutató kar, alkalmazott tudományok főiskolája) ezt követően a területért felelős miniszter, vagyis Balog Zoltán dönt. A határozathozatalba bevonták a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Akkreditációs Bizottság képviselőit is – tette hozzá Maruzsa Zoltán.
A költségvetésben a rendelet által megfogalmazott célra 10 milliárd forintot különítettek el. Hogy ez milyen arányban oszlik meg a kiválasztott intézmények között, egyelőre nem tudni pontosan; az érintettek úgy tudják: 5 milliárdot a három kiváló intézmény vihet el, a maradékon osztoznak a többiek. Noha az eredmény még nem ismert, felsőoktatási berkekben járatos forrásaink biztosra veszik, hogy a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem kapja a kiváló címeket – emeli ki a portál. A 10 milliárd forintot - ha már ismert, kik és milyen arányban kapják - bérre, tehát kutatói státuszokra is lehet fordítani – jegyezte meg Maruzsa Zoltán.