Szigorú a szabályozás, ám a költségeket csak részben téríti meg az egészségbiztosító.
Szigorú a mentőhelikopterek fogadására alkalmas kórházi leszállóhelyekre vonatkozó szabályozás, ami nem baj, hiszen a biztonság a legfontosabb. Ehhez azonban megfelelő finanszírozásra lenne szükség. Körülbelül havi másfél millió forintot kell kigazdálkodnunk ahhoz, hogy szabályszerűen működhessen a mentőhelikoptereket fogadó heliportunk. Az összegnek azonban csak egy részét téríti meg az egészségbiztosító – panaszolta a Népszabadságnak egy kórházigazgató. Rávilágított arra: bonyolult és drága a leszállóhelyek kialakítása, ráadásul az üzemeltetés is nehézségeket okoz az eleve pénzhiánnyal küzdő kórházaknak. A finanszírozási gondokat főként az okozza: a sürgősségi osztályok működési költségeinek megtérítése – idetartozik a leszállóhely fenntartása – attól is függ, hány szakdolgozót alkalmaz ott a kórház. Ám a szakemberhiány miatt nem tudnak elegendő szakdolgozót felvenni. Emiatt viszont nem jogosultak a maximális támogatásra.
Ellentmondásos helyzetet teremt az is: a legmagasabb finanszírozási szintnek feltétele a leszállóhely. Ám hiába alakítják ki, ha a kellő számú szakdolgozó miatt nem kerülhetnek a legnagyobb támogatási kategóriába.
A leszállóhelyek havi másfél milliós költségeiről szólva a szakember példaként említette: az előírások szerint a pálya csak akkor üzemelhet, ha szolgálatot ad két tűzoltó-képesítésű szakember. „Vagy felveszünk tűzoltókat, vagy műtősfiúkat képezünk át tűzoltóvá...