Az alulfinanszírozottság miatt az intézményeknek nem érdekük a költséges páciensek rehabilitációja.
Miközben uniós pénzből korszerűsödnek több kórházban is a rehabilitációs osztályok, a súlyos betegek jelentős része még mindig nem kapja meg idejében a szükséges ellátást. Az alulfinanszírozottság miatt ugyanis az intézményeknek nem érdekük a költséges páciensek rehabilitációja, de komoly gond az egyre súlyosbodó szakemberhiány is - írta a Világgazdaság.
A rehabilitációval foglalkozó osztályoknak, kórházaknak ma nem érdekük súlyos és drága eseteket ellátni, a jelenlegi finanszírozás ugyanis nem az adott beteg rehabilitációs ellátásának költségeit fedezi, hanem rehabilitációs ágyat fizet. Így ugyanannyi pénz jár egy kórházi osztálynak, ha egy nagy költséggel járó, stroke-os vagy balesetben súlyosan megsérült beteget kell rehabilitálni, mint egy gyógyfürdőkórháznak, ahol egy hosszú évek óta ízületi panaszokkal küzdő nyugdíjast kezelnek. Az általános alulfinanszírozottság miatt az „olcsóbb betegek" valóban jobban megérik a kórházaknak – ismerte el Boros Erzsébet, az Orvosi Rehabilitációs Társaság elnöke. Ám mivel szakmailag elfogadhatatlan, hogy kizárólag a finanszírozás szabja meg, kit rehabilitálnak, a rehabilitációs társaság most igyekszik megalkotni az ellátás keretszabályait – tette hozzá.
A finanszírozási anomáliák mellett a szakemberhiány is komolyan hátráltatja a rehabilitációs ellátást. Az orvosok és a szakdolgozók elvándorlása különösen nagy probléma elé állítja azokat a kórházi osztályokat, amelyeket az elmúlt években fejlesztettek uniós forrásokból. 2012 óta 11 kórházban bővítették, illetve bővítik a kapacitásokat, ám hiába a modern környezet és a korszerű felszereltség, ha az osztályok komoly humánerőforrás-problémákkal küzdenek. Részletek a teljes cikkben