• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jövő évi költségvetés: rövid a kórházi takaró

Lapszemle Forrás: nol.hu

Több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol a jövő évi költségvetés tervezetének egészségügyi fejezete.

Egyértelműen látszik: a kormányzati ígéretek jó részének teljesítéséhez szükséges források fedezete nincs benne a büdzsében. Így lapunk egyebek mellett nem találta meg az egészségügyben dolgozók követeléseinek teljesítéséhez szükséges összegeket sem - olvasható a nol.hu portálon.

Jövőre nominálisan alig több mint 52 milliárd forinttal jut több pénz az egészségbiztosítási alapból az ágazatnak, mint amennyit az idén fölél. Azaz míg tavaly az alap főösszege 1910 milliárd forint volt, addig 2016-ban ez a szám 1963 milliárd lesz.
Ennek az összegnek kellene fedeznie a háziorvosoknak ígért, újabb tízmilliárdos többletet és az egyéb, az ágazati bérek javítására megajánlott 15,3 milliárdot is.

Így a gyógyító-megelőző ellátások növelésére (ebből a kasszából finanszírozzák a kórházi, a járóbeteg-ellátást, a gyógyszertámogatásokat) már csak alig 30 milliárdos többlet marad.

Ám nemcsak a szétosztható források tekintetében bánt szűkmarkúan az egészségüggyel a kormányzat, de a kockázatközösség terhére ellátandók után az egészségügyi alapnak járó keretet is alaposan lehúzta, és jövőre 153 milliárd forinttal kevesebb jut.
Míg idén 582 milliárdot költött az állam a szociálisan rászorulók egészségügyi ellátására, jövőre már csak 429,9 milliárdért vásárolna a számukra ellátásokat.

Jó hír, hogy a járulékok mértéke nem változik, viszont a jövedelem nélküliekre kirótt úgynevezett egészségügyi szolgáltatási járulék összege, ha kevéssel is, de nőni fog, és az eddigi 6930 forint helyett már 7050 forintot kell majd havonta fizetni.

Hiába volt reménykeltő Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár valamennyi, az ágazat jövőjéről szóló nyilatkozata (például, amikor arról beszélt, hogy a 60 milliárdos kórház-konszolidációs összeg beépül a költségvetésbe), a parlament elé került költségvetési törvényben ennek egyelőre nyoma sincs.

A lap értesülései szerint az ellátórendszer éppen most zajló átalakításához, melynek része a kórházi ellátásokat érintő finanszírozási reform, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 75 milliárdos többletforrást jelölt meg. Az erről készült dokumentumban egyebek mellett jelzik azt is, hogy az összeg nélkül aligha lehetséges a kórházak eladósodásának megállítása.