Európai átlagban 23 százaléknyi kiskorú jutott el a cigarettáig, 47 százaléknyi pedig az alkoholig.
A tizenhárom éves vagy fiatalabb magyar gyerekek több mint negyede, 28 százaléka dohányzott már, 63 százaléka pedig fogyasztott alkoholt – ezek a megdöbbentő számok derültek ki a legfrissebb ESPAD kutatásból (Európai iskolai felmérés az alkoholról és kábítószerekről). A 15–16 évesek körében végzett felmérésben hazai részről a Budapesti Corvinus Egyetem szociológusprofesszora, Elekes Zsuzsanna vett részt. A kutatást 1995 óta négyévente végzik el, most a tavalyi eredményeit tették közzé, ebből szemezgetett a Magyar Nemzet.
A napi szintű dohányzásnál a 13 éves kor alatti magyaroknál mért 5 százalékos érték – ez leginkább az erős középmezőny –, és az alkoholmérgezés 10 százaléka sem mondható olyan kiugróan magasnak. A számokat inkább a fiúk húzták fel: 13 éves korig 32 százalékuk gyújtott rá, lányoknál ez csak 25 százalék. Ivásnál és alkoholmérgezésnél is a fiúk eredményei voltak a magasabbak.
Európai átlagban mindez úgy néz ki, hogy 23 százaléknyi kiskorú jutott el a cigarettáig, 47 százaléknyi pedig az alkoholig.
A magyar fiatalok az európai átlagnál kevésbé élnek józan életet. A magyar válaszadók 55 százaléka vallotta, hogy ivott a legutóbbi harminc napban, és 93 százalék, hogy valaha, utóbbi pedig igencsak kiugrónak mondható. Ezzel a 96 százalékot elérő csehek és a 94-en lévő görögök után meg is szereztük a harmadik helyet.
Az előző mérésnél a kontinens fiataljainak 87 százaléka vallotta, hogy már alkoholizált, most már csak 80, a mi eredményünkben viszont mindösszesen 1 százalékpontnyi javulás tapasztalható. Ezúttal már az internetes aktivitást, a fogadást is vizsgálták, eredmények a teljes cikkben.