Nemcsak mi kedveljük a nyár édes ízeit, hanem a darazsak és a méhek is.
Szívesen torkoskodnak a gyümölcseinken, olykor belekortyolnak az üdítőnkbe, sörünkbe, de a fagylaltot sem vetik meg. A hívatlan szúrós vendégek viszonylag ritkán támadnak, de amikor megteszik, az meglehetősen fájdalmas, sőt veszélyes is lehet, ha valaki allergiás a mérgükre. A kalciumról sokan gondolják, hogy hatásosan enyhíti a csípések után fellépő allergiás tüneteket – írja a Szabad Föld – online.
Ez csupán egy itthon elterjedt tévhit, semmiféle nemzetközi szakmai irányelv, ajánlás vagy orvosi tapasztalat nem igazolja, hogy a kalciumnak az allergiás betegségek kezelésében helye lenne – magyarázza Mezei Györgyi, a Semmelweis Egyetem I. Számú Gyermekgyógyászati Klinikájának allergológusa, aki hozzátette azt is a kalcium az allergiás reakciók esetén több okból sem javasolt.
Érthetetlen, miként került ez a vélekedés a hazai orvosok és betegek tudatába. Valószínűleg a placebo hatással magyarázható, hogy sokan azt hiszik, a csípés után elsősegélyként bevetett kalcium enyhítette a panaszaikat, miközben valójában az immunrendszerük indított ellentámadást a méreg ellen. Az esetek zömében az allergiás tünetek spontán elmúlnak, semmi nem igazolja, hogy ebben a kalciumnak szerepe lenne. Előfordulhat azonban, hogy inkább még ártunk is vele: ha ugyanis valaki bevesz egy kalciumtablettát, abba a hamis biztonságérzetbe ringatja magát, hogy mindent megtett a panaszai enyhítéséért. Ám ha eközben a darázscsípés súlyos allergiás reakciókat okoz, elmúlik az az 5-15 perc, mialatt – életveszélyes állapot esetén – valóban hatásos kezelést kell kapnia a betegnek – hangsúlyozta a szakember.