A programmal a hatodára rövidítette a kórház a daganatgyanús betegek kivizsgálásának idejét.
Bár a hazai gyakorlatban a rákbetegek jellemzően fél év alatt jutnak hozzá a diagnózishoz és a kezeléshez, a kaposvári megyei kórház onkológiai centrumában mindehhez az új eljárásrendnek hála legfeljebb egy hónapra van szükség.
Másfél éve láttak hozzá a kaposvári kórházban annak a programnak az előkészítéséhez, amely mostanra – egy számítógépes szoftver segítségével – a hatodára rövidítette a daganatgyanús betegek kivizsgálásának idejét – írja a nol.hu.
Az intézmény főigazgatója, Moizs Marianna egy szakmai fórumon azzal is érvelt az új eljárás mellett, hogy a daganatos betegnek mindene van, csak ideje nincs. A gyorsaság életet menthet. Hiába költ el az ország sok pénzt onkológiára, Európában – például azért, mert a betegek lassan jutnak el a kezelésig – még mindig Magyarországon halnak meg a legtöbben rákban.
Szoftver felügyeli, hogy a diagnózis felállításához kellő minden vizsgálatot lehetőleg azonnal, de legfeljebb 15 napon belül elvégezzenek, s a beteg legkésőbb egy hónapon belül tisztában legyen azzal, mi a baja, milyen kezelésre van szüksége. Ebben a rendszerben mindenkinek már az első pillanattól saját onkológusa van, aki válaszol a kérdéseire, az összes, a beteggel kapcsolatos eredményt figyeli és értékeli, ha kell, konzultál a kezelésben részt vevő sebésszel, radiológussal.
Páciens nem veszhet el, amint egy lelet elkészül, figyelnek arra, átvette-e a beteg, bejelentkezett-e a következő orvosi találkozóra. Ha nem, telefonálnak neki, és emlékeztetik, mi a következő lépés, melyik orvoshoz és mikor kell visszamennie. Jelzik a doktornak is, hogy beteg érkezik, és azt is nyomon követik, ha túl sokáig nem készül el szakvéleményével, nem adja elég gyorsan tovább páciensét.
A kezelésben részt vevők mindannyian látják a vizsgálatok során keletkezett feljegyzéseket, kiegészíthetik egymás véleményét, szükség esetén korrigálhatnak. A szakmai döntéseket egy supervisor ellenőrzi, a bonyolultabb eseteket pedig időről időre közösen is megbeszélik a gyógyítók.