Az emberminisztérium szerint minden rendben van, az is, hogy nem szakorvos altat.
A miskolci kórházban februárra súlyos hiány alakult ki altatóorvosokból, hívta fel a figyelmet még januárban a miskolci Jobbik képviselője, akit egy belső informátor tájékoztatott, írja a magyarnarancs.hu.
A kevés szakorvos miatt más szakterületekről berendelt, aneszteziológiai gyakorlattal nem rendelkező orvosok, például kardiológusok végzik az altatást, ami magában rejti a műhiba veszélyét. Jórészt olyan kollégákat dolgoztatnak, akik nagyon rég végeztek altatóorvosi tevékenységet.
A megyei kórház vezetői állítólag a fiatal szakorvosjelöltek ügyeleti díjának minimális emeléséről hallani sem akarnak, miközben a szomszédos megyeszékhely kórházában egy szakorvosi fizetés másfélszerese a miskolcinak.
Eddig egyetlen hivatalos reakció létezik: Jakab Péter, miskolci országgyűlési képviselő kérdéseket tett fel az Emberi Erőforrások Minisztériumának, amely törvény szerint nem kerülheti meg ilyen esetekben a válaszadást. Rétvári Bence államtitkár azt írta, folyamatosan biztosított az ellátás a miskolci kórházak valamennyi szakorvosi területén, így az aneszteziológiát és az intenzívterápiát illetően is. Rétvári ugyanakkor nem cáfolta, hogy más szakterületben jártas orvosokat is bevetettek, miként fogalmazott: a Központi Intenzívterápiás Osztályon 24 órában 6 orvoskolléga látja el a feladatokat, akik az ügyeleti műtőben is dolgoznak. Műtétet elhalasztani nem kellett.
Kásler Miklós emberminiszter szavait tolmácsolva Rétvári arról tájékoztatta az ellenzéki képviselőt, hogy a miskolci kórházak "életpályamodellje egyértelműen sikeres", hiszen januárig 19 altatóorvos csatlakozott hozzá. A rezidensek és szakorvos-jelöltek túlmunkával akár bruttó félmillió forintot is kereshetnek.
A sikeres életpályamodell ellenére Rétvári beismerte, hogy az altatáshoz más szakterületről is alkalmaznak orvosokat, de ennek csak az az oka, hogy a szakorvos-jelöltek a szakvizsgájukra készültek.