Nem adtam fel, de azért az emberi méltóság fogalma egy kicsit más az én szememben, mint a kormányéban.
Amíg megoldható, hogy kifejezze a gondolatait, nem hozza meg az életvégi döntést, de annak jogát meg szeretné kapni, hogy ne kelljen eltűrnie emberhez méltatlan helyzetet – mondta Karsai Dániel a Szabad Európának.
(...)
Ön is kegyelmi kérdést érintő javaslattal kereste fel Novák Katalint az életvégi döntésekkel kapcsolatban. Ez pontosan miről szólt, és mi a terve a köztársasági elnök lemondását követően?
Újra meg fogom keresni a következő köztársasági elnököt, legyen bárki. A javaslatom lényege, hogy a köztársasági elnök nyilvánosan vállalja fel előre, hogy gyógyíthatatlan betegek esetében – akik az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen szenvedésnek vannak kitéve – kegyelmet ad az öngyilkosságukban közreműködő személyeknek, családtagoknak, barátoknak, egészségügyi személyzetnek. Egy ilyen kegyelmi döntés megalapozottságához egy bizottság segíthetné az elnök munkáját, amelynek tagja lenne orvos, pszichiáter és büntetőjogász.
Mekkora esélyt lát arra, hogy a következő köztársasági elnök megtenné?
Novák Katalin nem volt elzárkózó. Ugyan nem tudni, ki lesz a következő elnök, meglátjuk, az ötlet ismert, van ideje előre felkészülni rá a leendő elnöknek.
Felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be a Kúriához, miután a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elutasította beadott népszavazási kérdése hitelesítését. Mit gondol az NVB határozatáról, és hogyan érvelnek a Kúria előtt, hogy mégis meg lehessen tartani a népszavazást, amely arról szólna, hogy az Országgyűlés módosítsa-e a Büntető törvénykönyv öngyilkosságban való közreműködésről szóló szabályozását, hogy ne vonatkozzon az aktív eutanáziában segítséget nyújtókra?
Múlt pénteken nyújtottuk be a felülvizsgálati kérelmet, a Kúriának kilencven napja van. Bízom benne, hogy ennél hamarabb és kedvező döntést hoz. Az NVB azon az állásponton volt, hogy az Alaptörvényt sértené egy ilyen népszavazás kiírása, mert az állam életvédelmi kötelezettsége sérülne. Az NVB szerint az élethez való jog megelőzi az emberi méltósághoz való jogot, de szerintem ez fordítva igaz. Éppen az emberi méltóság az egyetlen alapvető jog, amely az Alaptörvény értelmében sérthetetlen.
A strasbourgi per ügyében mikorra várható fejlemény?
Szerintem májusban lesz döntés.
További részletek a teljes cikkben