Várhatóan a fodrászok, orvosok, majd a taxisok is mélyen a zsebükbe kell nyúljanak.
A szolgáltatói szektor online pénztárgéppel való „felszerelését" vizsgálják a kormányzatnál – értesült több független piaci forrásból a Népszabadság. A kereskedőknél, a kisboltokban, a benzinkutaknál, az áruházakban, a szállodákban, a vendéglátóhelyeken és a gyógyszertárakban lassan befejeződik a kasszacsere.
A nagy kérdés immáron az, hogy a kereskedők után mikor kell a szolgáltatóknak is online gépet venniük. Az NGM sajtóosztályán a lapnak csak annyit mondtak, hogy „konkrét jogalkotási lépések előkészítése" ebben a kérdésben nem zajlik. Az NGM részéről annak adtak hangot, hogy a „tárca célja változatlanul a gazdaság további fehérítése".
Márpedig a kiskereskedelmi átállás során szerzett tapasztalatok a felelős Nemzetgazdasági Minisztérium szerint kedvezőek. Így a korábban adóelkerüléssel leginkább érintett területek kereskedői az első fél évben 29 százalékkal, vagyis 17 milliárd forinttal több áfát vallottak be az előző év hasonló időszakához képest. A helyhez kötött szolgáltatók – fodrászok, orvosok – esetében az átállás technikai háttere immáron megoldott, így ez inkább már „jogalkotói kérdés".
A hatályos áfatörvény szerint ezek a vállalkozások kézzel is kitölthetnek nyugtát. Könnyen lehet, hogy nem sokáig: a lap forrásai azt sejtetik, hogy az NGM erről a területről komoly adótöbbletre tehetne szert, ha itt ezekben az esetekben is meg tudnák oldani az online kasszák működését. Azt ráadásul nem szabad elfelejteni, hogy a nagyjából két évre elhúzódott kiskereskedelmi átállás során már kialakult a netes kasszák technikai-forgalmazói háttere, így ha a parlament rábólint egy ilyen tartalmú javaslatra, úgy fél-háromnegyed év alatt le lehet zavarni ezeknek a cégeknek „kasszásítását" - állapítja meg a lap.