Déli szomszédunknál ugyanis még 40 centiméteres metszést ejtenek egy hasnyálmirigy-operációnál a betegen.
A haladó laparoszkópos műtéti eljárásokat sajátíthatták el a kecskeméti megyei kórházban szerb és vajdasági magyar orvosok. Déli szomszédunknál ugyanis még 40 centiméteres metszést ejtenek egy hasnyálmirigy-operációnál a betegen, míg Kecskeméten csak pár centiset. Egy 71 éves kiskőrösi urat műtöttek meg pénteken a megyei kórházban. Rosszindulatú hasnyálmirigy-daganata volt, ezt laparoszkópos műtéti eljárással távolította el dr. Sikorszki László PhD főorvos, az általános sebészeti osztály vezetője. A minimál invazív módszer, a „kulcslyuk-sebészet" lényege, hogy nem nyitják fel hosszan a beteg testét, hanem egy 5-10 milliméteres vágáson bevezetnek egy nagyfelbontású kamerát, amellyel az egész hasüreget fel lehet tárni, mindezt monitoron követi figyelemmel a sebészorvos. További 2-4 hasonlóan kicsi „lyukon" keresztül pedig az eszközökkel dolgoznak – olvasható a baon.hu portálján.
Ez jóval kíméletesebb eljárás, mint a korábbi technika, ennek megfelelően sokkal gyorsabb a beteg felépülése, akár az operáció után öt nappal haza is mehet a kórházból, gyakorlatilag alig érzi, hogy megműtötték. Míg ha hagyományos módon tárják fel, akkor 40 centis is lehet a vágás, 8-10 nap a kórházban töltött idő, és később nagyobb a sérv kialakulásának veszélye is.
A hasnyálmirigy-tumornál még Magyarországon sem általános a laparoszkópia, de Kecskeméten a betegek érdekében így operálnak, méghozzá igen magas szinten, ehhez megvan minden eszközük és tudásuk. Évente közel 60 ilyen műtétet végeznek, nagyobb részüket a hasnyálmirigy-fejen lévő rosszindulatú daganat miatt, ami a komplikáltabb feladatok közé tartozik.