Egy megfelelő hatásfokkal üzemelő vízkezelő technológia kizárja a medencevíz által közvetített fertőzéseket.
Internetes portálok szerint hosszú évek után már az országban is bevezetik a „vizeletjelző" szer használatát. Más kérdés, hogy adott-e a módszer minden egyes feltétele – olvasható a kemma.hu portálján.
Több éve megoldásra váró probléma került napirendre néhány hírportálon a napokban. Állítják, minden nyilvános strandon bevezetik annak a természetazonos agyagnak a használatát, ami kékre színezi a vizet, ha pisivel kerül reakcióba.
A medencevízhez adagolható – a vizelettől elszíneződő – vegyszert nem engedélyezték, és jelenleg nincs is engedélyezés alatt - így reagált a portál megkeresésére Harsányiné dr. Patkó Enikő megyei tisztifőorvos, aki elektronikus úton juttatta el válaszát. Mint írja, hatályos jogszabály ilyen vegyszer alkalmazását nem írja elő az üzemeltetők számára, ebből kifolyólag a felügyeletet kizárólagosan ellátó népegészségügyi hatóság ez irányú ellenőrzést nem végez.
A fentiektől függetlenül a medence vízébe történő vizelés több szempontból is aggályos. A vizeletnek lehet kórokozó tartalma, azonban az előírás szerinti vízkezelő, -fertőtlenítő technológia alkalmazásával a vízbe jutó baktériumok gyorsan elpusztulnak – jegyezte meg a megyei tisztifőorvos, aki elmondta azt is: vizelet alkotója kémiai reakciók soraként a fertőtlenítő hatású klórral olyan anyagokat képezhet, amelyek a nyálkahártyát (például a szem nyálkahártyáját) izgatják, továbbá a reakció következtében a klór fertőtlenítő hatását nagyságrendekkel csökkentik.