• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Kényszernyugdíj: megtakarítás helyett pluszkiadás jöhet

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

Húszmilliárdot akartak megtakarítani a kényszer-nyugdíjazásokkal, de lehet, hogy az intézkedés még több milliárdos pluszkiadással is jár majd.

A „munka vagy nyugdíj" szabály érintettjeinek április 30-ig kellett kötelezően bejelenteni a nyugdíjfolyósítónak, hogy munkaviszonyban álló nyugdíjasok, hogy a hivatal megkezdhesse a felkészülést az érintettek ellátásának esetleges szüneteltetésére. A nyugdíjfolyósítótól kapott információk szerint a jelen állapot szerint 6.840 esetben kell(ene) szüneteltetni a nyugdíjat.

Csakhogy az év eleje óta folyamatosan érkeznek a Miniszterelnökségre az egyes tárcáktól azoknak az egyéni kérelmei, akik maradni szeretnének. Hajdu Petra sajtófőnök tájékoztatása szerint eddig több mint 3500 kérelmet kaptak, a szám azonban napról-napra változik. Azt azonban nem közölték a Miniszterelnökségen, hogy a kérelmek közül mennyi részesült pozitív elbírálásban - írja a Világgazdaság Online.

Erre vonatkozóan csak az egészségügyet érintően lehet – részben – biztosat tudni. A szaktárca már nyilvánosságra hozta, hogy az ágazat 1906 továbbfoglalkoztatási kérelméből 1848-at a kormány is támogatott. Az április 1-je után államosított, addig gazdasági társasági formában működő kórházakból azonban csak nemrég érkeztek be az igények, így azt nem tudni, hogy a mintegy ezer érintettből hányan akarnak maradni.

Kérdés az is, mennyien kapnak majd a nyugdíjat kompenzálni hivatott jövedelem-kiegészítést. Ez csak az egészségügyieknek jár, és július 20-ig meg is kell kapniuk az elsőt. Kompenzációt a 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonult, 62 évesnél fiatalabb nők is kapnak. Velük együtt, de a volt gt-s foglalkoztatottak nélkül elvileg több mint négyezer egészségügyi dolgozó részesül jövedelem-kiegészítésben. A 96.000 forintos átlagnyugdíjjal számolva havonta ez csaknem négyszázmillió forint kiadásátcsoportosítást jelent a nyugdíjalapból a központi költségvetésbe. Mint arról korábban az egészségügyi államtitkár nyilatkozott, idén 6,4 milliárd forint áll a nyugdíjkompenzációra rendelkezésre.

Mindezek után azt is csak becsülni lehet, mennyit spórol majd az állam a kényszernyugdíjaztatással. Ha mind a 3500 kérelmet jóváhagynák, akkor is több mint háromezer embertől válhat meg a közszféra, ami a havi bruttó mintegy 215 ezer forintos átlagkeresetet alapul véve havonta mintegy 650 millió forint megtakarítást jelent.

Ez féléves szinten megközelítőleg 4 milliárd forintot tesz ki, viszont kevesebb, mint amit az egészségügyiek kompenzációjára kifizet a költségvetés, és jóval alatta marad az eredeti megtakarítási elképzeléseknek. Matolcsy György , a kettős juttatás tilalmának ötletgazdája még nemzetgazdasági miniszterként „nagyon konzervatív számítás" szerint is legalább 20 milliárd forintos megtakarítást vizionált az intézkedés nyomán.

Legolvasottabb cikkeink