Kétezer gyógyító mellett 26 ezer ápoló is hiányzik a magyar egészségügyből.
Nemcsak az orvoselvándorlás kedvezőtlen hatásaival kell számolni, hanem az ápolóhiánnyal is: kétezer gyógyító mellett 26 ezer ápoló is hiányzik a magyar egészségügyből, amint sok ezer szakdolgozó is. Ezt Balogh Zoltán, a szakdolgozói kamara elnöke mondta csütörtökön a Magyar Radiológusok Egyesületének 18. kongresszusán. A Kaposvári Egyetemen rendezett háromnapos programon a szakmapolitikai kérdések mellett döntően a képalkotó diagnosztikában dolgozók továbbképzéséhez szükséges információk hangzanak el – írja a sonline.hu portálja.
A radiológiai érdekképviseleti civil szervezet harmadszor tartja a kongresszusát Kaposváron, amivel a város és az egyetem elismerését fejezi ki a szakmában dolgozók fontossága mellett. Repa Imre rektorhelyettes elmondta: a fejlett trendekhez képest a még mindig feudalisztikus viszonyok között működő ágazatban óriási a lemaradás abban, hogy a magasan képzett radiográfusok hazánkban is megfelelő kompetenciákat kapjanak a munkájuk elvégzéséhez. A licenszvizsgával egybekötött terv, mint mondta, két éven belül megvalósulhat. Emlékeztetett, Kaposváron tíz éve indult a radiográfus-oktatás, ahol a résztvevők közül számosan sajátították el a képalkotó diagnosztikai szakma alapjait.
Balogh Zoltán, a kamara elnöke az egészségügyi életpályamodellt és bérrendezést, a szakképzés és továbbképzés fejlesztését, a hatáskörök és felelősségkörök, valamint a szakdolgozói létszám bővítését nevezte a legégetőbb megoldandó feladatnak.