A várakozók létszámának emelkedése pandémia lecsengése után is folytatódott, sok esetben pedig a várakozási idő is nőtt.
Országos felmérésbe kezdünk, hogy feltérképezzük, milyen hosszúak valójában a kórházi várólisták, mennyit kell várni arra, hogy ellátást kapjon valaki egy-egy állami intézményben, írja az Átlátszó. A lap által létrehozott atlatszovarolistak.hu oldalon egy rövid kérdőívben oszthatják meg tapasztalataikat azok, akik jelenleg valamilyen egészségügyi beavatkozásra, műtétre várakoznak, így első kézből tudnak mesélni a várólisták hosszáról, az ezzel kapcsolatos élményeikről. Várjuk azokat a kitöltőket is, akik az elmúlt évekből osztanák meg történetüket.
Az Átlátszó által létrehozott atlatszovarolistak.hu oldal célja, hogy feltérképezze kórházi várólisták tényleges hosszát, és rávilágítson az esetleges területi különbségekre az országban. Az ellátásra várakozók jelenlegi vagy közelmúltbeli tapasztalataiból származó adatok hozzájárulnak az egészségügyi rendszer átláthatóbbá tételéhez, a koronavírus-járvány hatásainak felméréshez.
A beérkező válaszokat interaktív térképen, diagramokon is ábrázolni fogják, valamint a témáról egy átfogó cikket is terveznek írni az Átlátszón.
A hosszú kórházi várólisták már régóta problémát jelentenek a magyar egészségügyben, de a helyzet igazán kritikussá a koronavírus járvány idején vált, amikor a halasztható egészségügyi beavatkozások hazánkban is felfüggesztették, az ellátatlan betegek száma így egyre nőtt. A várólistákat pedig azóta sem sikerült lefaragni: a várakozók létszámának emelkedése pandémia lecsengése után is folytatódott, sok esetben pedig a várakozási idő is nőtt.
További részletek az atlatszo.hu cikkében.