Több mint ezermilliárd forintot költött az egészségbiztosító 2015-ben a tíz legdrágább betegség kezelésére.
2015-ben a tíz legdrágább betegségcsoportba tartozó betegek kezelése több mint ezermilliárd forintba került az egészségbiztosítónak. A cukorbetegségre, a szív- és érrendszeri betegségekre kétszer annyit költött az OEP, mint az agyi katasztrófán (stroke-on) átesett betegekre - idézte az egészségbiztosító 2015-ös adatokra épülő tanulmányából a vg.hu.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, míg 2003-ban tízezer 19 évesnél idősebb magyarból 627 volt cukorbeteg, 2015-re gyakorlatilag megduplázódott a számuk, vagyis tízezer lakosból 1243-an voltak orvosnál diabétesz miatt. Naponta kilencen halnak meg hazánkban diabéteszben. A cukorbetegség kezelése jelenti a legnagyobb terhet az NEAK-nak, 2015-ben több mint 44,9 milliárd forintot költöttek rá. A dobogó második helyén az ischaemiás szívbetegség áll, amely a szívizom elégtelen vérellátásából adódik, a harmadik helyre pedig a szívbetegségek egyéb típusai kerültek, évi 35 milliárd forintos költséggel.
Az ischaemiás szívbetegek száma is megduplázódott 2003-hoz képest, a KSH adatai szerint tízezer lakosból legalább 1500-an szenvednek valamilyen szívbetegségben hazánkban. A listán negyedik helyen áll a veseelégtelenségben szenvedő betegek gyógyítása, ötödik a magas vérnyomásos betegek kezelése, hatodik helyen az emésztőszervek rosszindulatú daganatainak kezelése áll. Tüdőrákban és vastagbélrákban Magyarországon halnak meg a legtöbben az Európai Unióban. Az ilyen típusú betegségekre 2015-ben 33,2 milliárd forintot fizetett ki az egészségbiztosító. A teljes lista a teljes cikkben