A kórházszövetség volt elnöke szerint a többlettámogatásból több módon csökkenhet az adósság.
Az egészségügyi szolgáltatók jelenlegi adósságainak 16-18 százalékára nyújt fedezetet az előző héten bejelentett többlettámogatás" – mondta a Magyar Hírlapnak Rácz Jenő, a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója Zombor Gábor egészségügyi államtitkár csütörtöki bejelentésére reagálva, amely szerint a kormány döntése alapján a költségvetési zárolás az egészségügyet nem érinti, így a szolgáltatók kikerültek ebből a körből. Az államtitkár jelezte, a többlettámogatás az Egészségügyi Alap tizennégymilliárd forintos céltartalékából származhat. Az intézmények hetvenöt százalékban lejárt szállítói tartozásuk kiegyenlítésére, huszonöt százalékban pedig működési feltételeik javítására fordíthatják a pénzt.
A Magyar Kórházszövetség előző elnöke szerint a konszolidációs összeg nagyjából egyheti finanszírozásnak felel meg, és ebből csaknem két és fél heti dologi kiadást tudnak kifizetni az intézmények. Hozzátette, az adósság növekedési ütemét tekintve körülbelül két és fél hónap alatt keletkezett tartozást tudnak a kórházak kiegyenlíteni.
Rákérdeztünk, mit jelent a támogatás a „működési feltételek javítását" illetően, amelyre a bejelentés szerint a teljes többlet huszonöt százaléka fordítható. Rácz Jenő úgy fogalmazott, hogy mivel az intézmények felújítási és felhalmozási pénzzel nem rendelkeznek – miközben az eszközök és az egyéb infrastruktúra elhasználódása folyamatosan termel kiadásokat –, ezért a működési feltételek javítására szánt legkisebb összeg is nagy jelentőséggel bír. Ráadásul közvetve ez is hozzájárul az adósságállomány csökkentéséhez. További érvek a teljes cikkben