Akik négy vagy ennél kevesebb órát aludtak, azok teljesítménye olyan volt, mintha kilenc évvel idősebbek lettek volna.
Új év elején sokan megfogadják, valamilyen egészséges szokást most azután tényleg szigorúan betartanak, leszoknak a dohányzásról, tervszerűen étkeznek - elsősorban a fogyás érdekében-, és sportolnak. Pedig lehet, hogy nem a jó utat választják. A Guardian néhány olyan hiedelmet vizsgált, amelyet az egészséges élet elengedhetetlen velejárójának gondolunk. De vajon, mi a tudományos igazság ezek mögött? Ennek járt utána a Népszabadság cikke.
TÍZEZER LÉPÉS KÉNE CSAK
Ez a hiedelem a hatvanas évekből származik (az Omega slágere 1969-es), és bár akkor még nem volt tudományos alapja, hasznos tanács, hogy legalább ennyit sétáljunk naponta. 2022-re fejeződött be egy hétéves brit vizsgálat, amelyben 78 500 ember vett részt. Az eredmény szerint ennyi lépés valóban csökkenti a rák, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sőt a rák visszatérését is. Egy másik vizsgálat szerint a demenciát már 3 800 lépés is visszafoghatja, de az erről szóló tanulmány kitér arra is, nem a lépések összszáma a lényeges - az erőteljessége, időegység alatti mennyisége - vagyis a célzatosság - fontosabb lehet.
NYOLC ÓRA ALVÁS
Az egyéni alvásigénye mindenkinek különböző lehet, de egy 2017-es tanulmány szerint azok, akik orvosi ajánlatra 7-8 órát aludtak, jobban teljesítettek gondolkodásban, mint azok, akik többet vagy kevesebbet aludtak, kortól függetlenül. Akik négy vagy ennél kevesebb órát aludtak, azok teljesítménye olyan volt, mintha kilenc évvel idősebbek lettek volna. Az alváshiány csökkenti a fiatal férfiak tesztoszteronszintjét, és növeli a minden okból bekövetkező halandósági rátát. Továbbiak a teljes cikkben