Márk, Marcell és Kolos – a szegedi hármas ikrek két hete jöttek a világra, nagy boldogságot szereztek szüleiknek.
A fiúk első otthon töltött délutánjának mi is részesei lehettünk. Szembesültünk például azzal, hogy egy egyszerű etetés milyen komoly családi logisztikát igényel – írja a delmagyar.hu portálja.
– Az első ultrahangvizsgálaton, tavaly szenteste előtt, az orvosom, dr. Zádori János két embriózsákot látott. Meglepődtünk, hiszen kettő babára nem is számítottunk. Egynek is nagyon örültünk volna. Két héttel később, a következő ultrahangon megijesztett a doktor úr, mert vagy két percig – ami akkor, ott a csendben nagyon hosszú időnek tűnt – csak vizsgált, és egy mukkot se szólt. Majd elmondta, hogy már nem ketten, hanem hárman vannak! Az egyikőjük még kettéosztódott, vagyis a három kicsiből ketten egypetéjűek lesznek. Még jó, hogy feküdtem, annyira hihetetlen volt az egész! – idézte fel a történteket Kecskeméti Gabriella, aki a szegedi Kaáli Intézetben lombikbébiprogramban részt vett szülők mindhárom kisfia a 35. hétre, egészségesen jött a világra. Gabriella elmondta, azért sikerült komplikációmentesen, és ilyen szépen kihordania ikreit, mert a szegedi női klinikán biztos kezekben érezte magát, megnyugtatta nőgyógyásza, Sári Tamás szaktudása, valamint az otthoni stabil háttér, hiszen szerető férje ahol csak tudta, segítette őt.
– A folyosón várakoztam, amikor Gabit műtötték. Hirtelen történt minden, hiszen másnap reggelre tervezték a császárt, de teljesen váratlanul, éppen a születésnapján elfolyt a magzatvíz. Odakint a gyereksírásból tudtam, hogy megérkeztek a gyerekek – mesélte izgatottan az apuka, Kovács Attila, hozzátéve azt is, szűk két perc alatt születtek az ikrek, Marcell és Kolos egy percen belül.
– Ezeknek a terhességeknek a pszichés vezetése nagyon nehéz, hiszen az asszonyokat arra is fel kell készíteni, hogy nem biztos, hogy sikeres lesz a terhesség vége. Egy hármas ikerterhesség fokozott kihívás, szigorúbb odafigyelést igényel, emellett személyesebb élmény, hiszen sokat beszélgetünk – húzta alá Sári Tamás.
– A második ultrahangon derült ki, hogy Gabi méhében három embrió ágyazódott be. A monozigóta (egypetéjű) iker nem mindig látszik azonnal, hiszen ebben az esetben egy petezsákban két embrió látható – világít rá Zádori János. Monozigóta ikerség természetes körülmények között ezer nőből négynél fordul elő. Az In Vitro Fertilizáció (IVF), azaz lombikkezelés után ez az arány 1,2 százalékra emelkedik, akkor, ha a harmadik nap tesszük vissza (transzferáljuk) az embriókat. Ha az 5. napon – ahogy ez Gabi esetében is történt –, 2,6%-ra nő az esély – magyarázta a szegedi Kaáli Intézet szülész-nőgyógyásza.
– Ma már sokan kapnak hormontartalmú gyógyszereket, szinte lehetetlen megmondani, hogy a hármas ikrekkel várandós nők hány százalékánál tekinthető természetesnek a teherbeesés. De azt mondanám, ha valaki soha semmilyen gyógyszert nem kapott, akkor egy az ötezerhez az esélye – de ez is csak becsült adat. A lombikbébi-eljárás után, ha sokszor teszünk vissza az anyaméhbe három embriót, sok hármas ikerterhesség lesz, ha ritkán vagy szinte soha, akkor kevés. Itt, a szegedi klinikán törekszünk arra, hogy ne legyenek hármas ikrek, emiatt az átlagosan transzferált embriószám nem is éri el a kettőt. Az elmúlt két évben nálunk Gabié volt az egyetlen ilyen terhesség – emelte ki Zádori János, aki hozzátette azt is, Gabi esetében is két embrió visszahelyezéséből lett hármas terhesség. A szegedi klinikán viszonylag korán, tizenkét évvel ezelőtt felismertük, hogy a hármas ikrekkel sokkal több a komplikáció a terhesség alatt, és sokkal több a koraszülésből kifolyólag létrejövő károsodás vagy veszély – érvelt a szakember, akinek a praxisában tizenhét hármas ikerterhesség volt.
– Ilyenkor egyszerre örülök és aggódom, de Gabit vidám, pozitív személyiségnek ismertem meg, tudat alatt éreztem, hogy rendben kihordja a gyerekeket – mondta Zádori János.