Egyik évben sem érte el az átlagnyugdíj összege az idősek átlagos megélhetéséhez szükséges jövedelem összegét.
A nyugdíjak hátránya behozhatatlannak tűnik a bérekhez képest, és a nyugdíjasok zömének elérhetetlen lehet egy átlagos életszínvonal. A 24.hu megnézte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait, amelyek szerint önmagában az állami nyugdíj a nyugdíjasok kétharmadánál csak átlag alatti megélhetést biztosított tavaly.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az látszik például, hogy az öregségi nyugdíjak átlagos összege egyre jobban lemarad a nettó átlagkeresetek átlagától. Míg 2010-ben meg az átlagos öregségi nyugdíj az átlagos nettó kereset háromnegyedét tette ki, addig az utóbbi években alig haladta meg annak felét, sőt volt olyan év is (2022), amikor még a felét sem érte el. Miközben ugyanis a bérek dinamikusan növekedtek (különösen 2016 után), a legutóbbi időkig ráadásul infláció feletti mértékben, addig a nyugdíjaknál csak inflációkövető emelés volt.
Hervasztó a kép akkor is, ha megnézzük, mennyi volt az utóbbi években az átlagnyugdíj, és az a jövedelem, ami a KSH adatai szerint a 65 év felettiek átlagos megélhetéséhez szükséges. A rendelkezésre álló adatok alapján egyik évben sem érte el az átlagnyugdíj összege az idősek átlagos megélhetéséhez szükséges jövedelem összegét. (A statisztikában nem szerepel a 2012-2015 közötti négy év adata.)
Persze lehetséges, hogy nem feltétlenül csak a nyugdíjból származhat egy idős ember jövedelme, dolgozhat is, lehet külföldi nyugdíja, kiadhatja az ingatlanát, kaphat szerzői jogdíjat, megtakarításai alapján kiegészítő nyugdíjjáradékot, stb. De ha csak nyugdíja van, és az átlagos, akkor az életszínvonala az utóbbi években az átlag alatt volt. Továbbiak a teljes cikkben