• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kétszer annyi vírust adunk át az állatoknak, mint ők nekünk

Lapszemle 2024.03.28 Forrás: Qubit
Kétszer annyi vírust adunk át az állatoknak, mint ők nekünk

A tuberkulózis valószínűleg emberekről ugrott át tehenekre, a Staphylococcus aureus baktériumot pedig átadtuk baromfiknak, teheneknek és nyulaknak is.

Jelentősen több vírust adunk át az állatoknak, mint amennyi róluk átkerül ránk, állítja egy friss kutatás, amely a meglepő eredmény mellett feltárja a vírusok gazdaváltásainak evolúciós mozgatórugóit, ami segíthet a járványokra történő felkészülésben, írja a Qubit.

„Hagyományosan a kutatók a zoonotikus [állatról emberre történő] átugrásokra fókuszáltak, jó okkal, hiszen ezek jelentik a legközvetlenebb kockázatot. Bár egy ideje már tudtuk, hogy fordított zoonózisok [emberről állatra történő átugrások] is előfordulnak” – nyilatkozta a Qubitnek François Balloux, a University College London (UCL) Genetikai Intézetének vezetője, a hétfőn közölt tanulmány társszerzője. 

A fertőző betegségek genetikai vizsgálatával foglalkozó Balloux és doktorandusza, Cedric Tan, valamint harmadik társszerzőjük, Lucy van Dorp kutatása a Nature Ecology & Evolution folyóiratban jelent meg . A szakemberek a vírusok gerinces állatfajok közötti gazdaváltását és a gazdaváltások mögött meghúzódó evolúciós tényezőket tárták fel 59 ezer vírusgenom tanulmányozásán keresztül.

„A tuberkulózis valószínűleg emberekről ugrott át tehenekre, a Staphylococcus aureus baktériumot pedig átadtuk baromfiknak, teheneknek és nyulaknak is” – írta Balloux, aki szerint korábban soha nem vizsgálták komolyan az emberről állatokra történő átugrásokat, különösen vírusok esetén. „Engem nem döbbent meg, hogy ezek gyakoriak, de arra nem számítottam, hogy kétszer annyi van belőlük, mint a zoonózisokból” – írta.

A szakember szerint jelenleg nem tudjuk megbízhatóan megjósolni, hol alakul majd ki a következő járvány, vagy hogy milyen formát ölt majd. „Emiatt azt preferálnám, ha erőfeszítéseinket a legvalószínűbb fenyegetésekre történő koncentrálás helyett – ami jelenleg vélhetően a H5N1 madárinfluenza – széleskörű metagenomikai [környezeti DNS-minták genetikai információjának összességét tartalmazó adatsorok általi] felderítésre fordítanánk” – írta Balloux.

További részletek a qubit.hu-n