Az országos átlaghoz képest a mi régiónkban az átlagot meghaladóan csökkent a terhességmegszakítások száma.
Dr. Jakab Tamás szülész-nőgyógyásszal, a Hetényi Géza Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető-helyettes főorvosával beszélgetett az itt zajló szakmai munkáról a szoljon.hu.
– Mit tapasztal a művi terhességmegszakítással kapcsolatban? Csökken vagy nő ezeknek a beavatkozásoknak a száma?
– Örömmel mondhatom, amióta itt dolgozom, azaz 1985 óta folyamatosan csökken. Abban az időben, amikor idekerültem, a terhességmegszakítások száma megközelítette a szülések számát.
– Ez mit jelent számokban?
– Akkor még volt olyan év, amikor hatvan-hetvenezer ilyen beavatkozást végeztek országosan. 2018-as, friss adatok állnak rendelkezésünkre ezzel kapcsolatban. Országosan a terhességmegszakítások száma 2017-ben 25 433 volt, 2018-ban háromszázzal kevesebb, 25 199. Az észak-alföldi régióban 2017-ben 9819, ami egy évvel később 9083-ra csökkent, vagyis az országos átlaghoz képest a mi régiónkban az átlagot meghaladóan csökkent a terhességmegszakítások száma.
– A Hetényi Géza Megyei Kórházban hány terhességmegszakítást végeznek évente?
– Tavalyelőtt 691-et végeztünk, tavaly pedig 660 volt a terhességmegszakítások száma osztályunkon. A születések száma ezerötszáz-kétezer körül alakul évente.
– A nem kívánt terhesség megelőzésének egyik módja az esemény utáni tabletta bevétele. Ezt nőgyógyász írhatja föl. Akinek nincs saját nőgyógyásza, hová fordulhat?
– A fogamzásgátlás és a terhességmegszakítás mind a negatív családtervezés kategóriába tartozik, melynek legdrasztikusabb módja az abortusz, a legkíméletesebb pedig a fogamzásgátlás. Ma már az országban minden nő találhat magának biztonságos terhességmegelőzési módot. A nem kívánt terhességet meg lehet előzni! A fogamzásgátló tablettát szakrendelőben írhatják fel. Az esemény utáni tabletta receptjét a kórházban akár ügyeletben is oda tudjuk adni annak, aki erre a módszerre szorul. Bár ezt szeretnénk elkerülni, mert egy nagy dózisú hormon bevétele egészen más, mint a megfelelő időpontokban, szakaszosan, napi lebontásban adagolt hormonok, melyek kíméletesebbek. A teljes interjú itt olvasható