A kevesebb osztály és ágyszám miatt a betegellátás színvonalát megőrzik, nem terveznek létszámleépítést.
A holding tagkórházaiban az ágyszám-leépítések ellenére is folyamatosan biztosított az elvárható legmagasabb szakmai színvonalú ellátás, így betegeink nem érzékelhetnek az ellátásban változást július elsejétől – nyilatkozta dr. Tóth Lajos Barna, a megyei Egészségügyi Holding szakmai főigazgatója a Szabolcs Online-nak. Ugyanis az ágyszámokat tekintve még mindig országosan a második legnagyobb aktív ágyszámmal rendelkező megye vagyunk – tette hozzá dr. Tóth Lajos Barna.
Mátészalkán a Szemészeti Osztály fekvőbeteg-ellátása szűnik meg. Az itt kezelt betegeink túlnyomó többségben egynapos sebészeti beavatkozás keretei között elláthatóak, ilyen például a szürkehályog műtét. A kórházi bentfekvést igénylő beavatkozásokat ezentúl a Jósa András Oktatókórház Szemészeti Osztálya látja el, ahol mind a műszerezettség, mind a humán erőforrás országosan is elismert magas szakmai színvonalú. Mátészalkán megszűnik a Gyermekosztály, a kis betegeket emelt szintű gyermeksürgősségi és járóbeteg ellátás keretei között gyógyítjuk. Terveink között szerepel a gyermekosztályon fekvő kis páciensek zömét érintő nappali szolgáltatás bevezetése. A súlyosabb eseteket a Szatmár-Beregi Kórház és Gyógyfürdő Gyermekosztályának fekvőbeteg ellátása veszi át, ami mindössze 15 kilométerre van.
A fehérgyarmati kórház Fül-Orr-Gégészeti Osztály mint fekvőbeteg-ellátó osztály megszűnik, a betegek egy részét egynapos sebészeti beavatkozás keretei között gyógyítjuk, a kórházi ellátást igénylő eseteket a Mátészalkai Területi Kórház látja el, így a két kórház relációjában megoldódik az egyébként égető orvos hiány is.
A Vásárosnaményban megszűnő SBO-t a Fehérgyarmaton most épülő sürgősségi osztály veszi át. Azonban Vásárosnaményban továbbra is lesz a sürgős, életveszélyes esetek ellátása, illetve állapotuk stabilizálására alkalmas belgyógyászati ellátóhely.
A nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban megszűnik a Szájsebészeti Osztály fekvőbeteg ellátása, ahol az egynapos sebészet keretein belül elvégezhető műtéteket továbbra is biztosítjuk, a komplikáltabb beavatkozásokat a regionális centrumként működő Debreceni Egyetem klinikája végzi a jövőben.
Arra a kérdésre, hogy az ágyszám csökkenés eredményez-e létszámleépítést a főigazgató úgy reagált: az ágyszámcsökkentés kapcsán az egészségügyi dolgozók körében nem tervezünk létszámleépítést. Figyelembe vettük a jelentős fluktuációt, illetve a dolgozói korfát, átcsoportosításokkal megoldható dolgozóink foglalkoztatása. A leépített ágyszámok jelentős része a manuális szakmákat érinti, itt a rendelkezésünkre álló ágyak kihasználtsági mutatói emelkednek, illetve az egynapos sebészeti eljárások alkalmazásával az eddigi ellátási mutatóink – reményeink szerint – nem változnak.
Az új struktúrában a megállapított progresszivitási szintekhez minimum feltételeket rendeltek, melyekkel a szolgáltatóknak rendelkeznie kell. A rendeletben meghatározott elvárásokat holding szinten mértük fel, és továbbítottuk azt a tulajdonos, illetve fenntartó GYEMSZI-hez, mert a hiányok megoldása túl mutat a lehetőségeinken. A holding ígéretet kapott, hogy a megyei fekvőbeteg ellátás finanszírozása nem csökken, így a biztonságos és szakmailag magas színvonalú ellátás tartható és folyamatos lesz. Jelen pillanatban új, érvényes OEP szerződésekkel nem rendelkezünk, így a végleges finanszírozásról még nincs információnk – mondta dr. Tóth Lajos Barna.