Vizeinkben nagyobb biztonsága a két éve működő Mentőöv programnak is köszönhető.
Harmadával kevesebb halálos baleset történt idén hazai vizeinknél, mint két évvel ezelőtt – számolt be a Magyar Nemzetnek a javuló tendenciáról több vízirendészeti rendőrkapitányság. A Velencei-tónál senki nem fulladt vízbe, a fürdési időszaktól, azaz június elsejétől mostanáig 61 biztonsági intézkedést regisztráltak, ebben benne van a csónakból, vitorlásból, egyéb vízi eszközből való mentés és a fürdőzők kimentése is – tudta meg a lap a Fejér megyei rendőrkapitányságtól.
– A Balaton ebben az évben nyolc áldozatot követelt – mondta el Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság ezredese, akitől azt is megtudták, hogy a rendőrség két részre bontja a vízbefulladásos eseteket attól függően, hogy közvetlenül a víz okozta a halált vagy az illető rosszul lett, amikor éppen vízben tartózkodott. Horváth László példaként említette, hogy augusztus utolsó hétvégéjén több idős ember is rosszul lett az egyébként sekély vízben, ők az eszméletvesztés után fulladtak a tóba.
Hat esetben valamilyen alapbetegség, szervi eredetű probléma állt fenn, és hirtelen rosszullét, keringési zavar, esetleg alkoholos befolyásoltság volt a halál oka – tehát nem klasszikus vízbefulladásról volt szó. Ilyen esetekben nem áll a háttérben jogszabálysértés, és kivédeni sem igen tudja ezt a vízirendészet – hangsúlyozta a főtiszt.
Egyetlen klasszikus vízbefulladásos eset volt a tavon, amikor valaki felhevült testtel ugrott be a vízbe, ám nem tudott úszni. Idén összesen 249 embert sikerült kimenteni a vízirendőröknek, és 118 mentési kivonulás volt.
Vizeinkben nagyobb biztonsága a két éve működő Mentőöv programnak is köszönhető, amelyet az hívott életre, hogy 2017 nyarán kiemelkedően magas volt a vízi balesetek száma – mondta el Szabolcs Tímea, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) sajtóreferense.