A támogatási keret nem csökkent, viszont nehézkesebb az engedélyeztetés.
A tavalyi 1,6 milliárd forinttal szemben idén ugyan már 1,7 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar betegek külföldi gyógykezelésének finanszírozására, könnyen lehet, hogy ennek az összegnek csak egy részét használják majd fel valójában. A szabad betegáramlást lehetővé tévő, tavaly október 25-én hatályba lépett európai uniós direktíva nyomán ugyanis Magyarországon a korábbinál is nehézkesebbé és bürokratikusabbá vált az engedélyeztetés – írja a Világgazdaság – online.
Az engedély akkor tagadható meg, ha az ellátás Magyarországon is igénybe vehető, vagy nagyon speciális – így bizonytalan végkimenetelű – és költségigényes gyógykezelésről van szó. Legfeljebb 30%-kal kerülhet többe, mint amit ugyanazért az ellátásért itthon fizetne ki a biztosító a hazai szolgáltatóknak.
Nem csak az elbírálás lett azonban bürokratikusabb – teszi hozzá a portál. A jogalkotó más módon is korlátokat állított be a szabad betegáramlás útjába. Ezek közül a legérzékenyebben az érintheti a beteget, hogy meg kell előlegezniük a kiadásokat, mert a biztosító csak utólag, a számlák benyújtása után fizet.
Az irányelv nyomán hatályba lépett kormányrendelet nemcsak Magyarországról, de Magyarországra is csak korlátoz. A hazai egészségügyi intézmények – itt is tervezhető beavatkozáshoz – csak akkor fogadhatnak külföldi beteget, ha emiatt egyetlen magyar beteg sem kerül hátrányba. A külföldi páciensnek is kell beutalót hoznia, csak külön fizetségért jár neki egyágyas szoba, és ugyanúgy végig kell várnia a várólistát – jegyzi meg a portál.