Egy ütközési teszt bizonyítja, hogy fennáll az életveszély, különösen a gyerekülésbe vastag, téli ruhában bekötött gyermekek esetében.
Ha vastag télikabátban vezetünk autót, súlyos sérüléseket kockáztatunk egy balesetben, de akár egy nagyobb fékezésnél is. Egy ütközési teszt bizonyítja, hogy fennáll az életveszély, különösen a gyerekülésbe vastag, téli ruhában bekötött gyermekek esetében - de a szervkárosodás, belső vérzés sem ritka, írta a Német Autóklub kutatása nyomán a pénzcentrum.hu.
A szakértők törésteszten is kipróbálták, milyen sérüléseket szenvednek a bábúk, amelyeket jól beöltöztettek. Egy hétköznapi közlekedési szituációt szimuláltak, amelyben egy vastag téli ruhát viselő felnőtt és egy gyerek baba volt beszíjazva az ülésbe, illetve egy gyerekülésbe. A kocsit ezután 16 km/h sebességgel állították meg – a városi forgalomban történő, hátulról érkező ütközéshez hasonlóan.
Mint kiderült, az öv nem illeszkedett rájuk tökéletesen, a keresztirányú heveder mind a felnőtt, mind a gyermek gyomrába mélyen belevágott, ami súlyos sérüléseket okozhat a lágy szövetekben - például a belekben vagy a májban, lépben, és akár belső vérzés is kialakulhat. Sőt, akár vészfékezéskor is előfordulhatnak komolyabb sérülések.
De nem csak a vastag téli kabátok jelenthetnek biztonsági kockázatot: a sapkák, sálak ronthatják a sofőr kilátását, a bélelt kesztyűk pedig nem mindig biztosítanak szilárdan fogást a kormányon. És ugyan a KRESZ-ben nincs előírás a megfelelő lábbeli viseletére, de az is ugyanilyen fontos, a túl vastag csizmákban, bakancsokban például nem tudjuk olyan precízen kezelni a pedálokat, reagálni a hirtelen elénk kerülő veszélyekre. Továbbiak a cikkben