Már a milliárdosok is felfigyeltek rá – talán tényleg lehet benne valami? Mintha egyre kevésbé tűnne lehetetlennek a sejtek visszafiatalítása.
A fiatalítási kutatásokat a leglátványosabban olyan, a negyvenes-ötvenes éveiket taposó férfiak finanszírozzák mint az orosz Jurij Milner (az egyik legjobban dotált tudományos elismerés, a Breakthrough-díj megalapítója), Jeff Bezos (a világ valószínűleg leggazdagabb embere, aki az Amazon főnöke volt, és túl van első űrutazásán), Peter Thiel (a PayPal egyik alapítója) vagy Sergey Brin és Larry Page (a Google alapító-tulajdonosai). Az utóbbi években viszont a kutatók kezdenek közelebb jutni a megfejtés elemeihez, vagy legalábbis azt hirdetik.
Az egyikük a japán Jamanaka Sinja – írja az e heti HVG. Ő 2012-ben azért kapott orvosi Nobel-díjat, mert néhány gén módosításával sikerült előbb felnőtt rágcsálókból, majd emberekből vett testi sejteket visszaprogramoznia, gyakorlatilag visszafiatalítania a mindenféle szövet irányába továbbfejlődni képes (pluripotens), az embrionális őssejtekhez hasonló állapotba. Munkatársaival felismerte, hogy ehhez melyik négy fehérjét kell a sejtekbe juttatni – ezek azóta a Jamanaka-faktorok nevet viselik.
A témáról bővebben a HVG hetilap csütörtökön megjelenő lapszámában olvashat - ajánla a lapot a hvg.hu.