• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ki látja az adatainkat az egészségügyben?

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Októberben megkezdődik az új egészségügyi informatikai fejlesztések kipróbálása.

A parlament ősszel elfogadhatja az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokat, de az ellátórendszer egészében csak 2017-től lehet kötelező az egységes programok használata. Utána egészségügyi alapadatainkat, az orvosi beavatkozásokat, leleteket, a felírt recepteket az ország bármelyik ellátó helyén láthatja, akinek erre engedélyt adunk – írja a Népszava – online.

Az év végétől fokozatosan próbálják ki, majd vezetik be a hazai ellátórendszerben az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egyes elemeit. A hazai klinikák, kórházak, szakorvosok és háziorvosok, gyógyszertárak egy minden egészségügyben dolgozó számára elérhető, közös internetes felületen találják majd meg a pácienseik ellátását megkönnyítő adatokat, de az ellátórendszer hétköznapi működését segítő jelentéseket is ezen a portálon keresztül lehet majd eljuttatni az országos intézetekbe, a döntéshozókhoz.

A 2013-ban kezdett fejlesztések nem nulláról indultak, hiszen eddig is működtek háziorvosi és kórházi vagy gyógyszertári elektronikus adatbázisok, amelyek összeköttetésben állnak az Országos Egészségbiztosító Pénztár (OEP) adatbázisával. Évek óta így ellenőrzik a felkeresett egészségügyi intézmények, hogy érvényes-e a TAJ kártyánk. Csakhogy a számtalan háziorvosi, kórházi, klinikai és gyógyszertári rendszer egymás között nem átjárható, ezért aztán a beutalók és a leletek, zárójelentések és CT-eredmények papíron vagy CD-n vándorolnak szerte az országban, amerre a páciens az évek során megfordul.

Az egységes új internetes portált úgy fejlesztették ki, hogy ne kelljen minden eddigi adatbázist megszüntetni, hanem valamennyi képes legyen információt szolgáltatni az új rendszeren keresztül is. Minden intézményben párhuzamosan működnek majd az átmeneti években az eddigi adatrögzítő és kezelő szoftverek, de a további fejlesztéseket már csak az új rendszerben lehet elképzelni – erősítették meg a napokban egy szakmai konferencián.

Az ellátórendszerben dolgozók ebben az egységes térben nyomon tudják követni minden beteg életútját a születésétől a haláláig: mikor, miért jelentkezett vizsgálatra, milyen gyógyszert kapott, milyen kórházi beavatkozásra volt szüksége, ki kezelte, milyen leletek alapján.

A közös internetes felületen a szakrendelőkben vagy más kórházakban dolgozó kollégák megbeszélhetik egymással a szükséges beavatkozások vagy kezelések részleteit, miközben egy időben nézhetik majd ugyanazokat a felvételeket, leleteket.

Mindenkinek lesz egy – az ő sürgősségi ellátását megkönnyítő - e-profilja olyan alapadatokkal, mint a vércsoportja, gyógyszerérzékenysége, más allergiája, krónikus betegségei, de működik majd az egész országban egységes beutaló rendszer is. Ehhez a páciens is csatlakozhat, ha időpontot akar majd kérni egyes vizsgálatokra. Az elektronikus receptkezelő program pedig megmondja, mikor és ki írt fel gyógyszert a betegnek, azt kiváltotta-e és ha igen, pontosan hol tette meg.