A képzés ugyan mentőknek szólt, de a téma azoknak is érdekes, aki újraélesztést tanult önkéntesként odaáll a bajban.
Hogyan lehet a súlyos stresszel járó helyzeteket kezelni? – erről beszélt dr. Csucsai Borbála, az Országos Mentőszolgálat intézményi pszichiátere és mentálhigiénés szakembere a Vas Megyei Mentésügyi Alapítvány szervezésében a Herényiek Házában - tudósított a vaol.hu.
Dr. Csucsai Borbála szerint úgy kell dolgozni ezeknél az eseteknél, „mint egy gép”, vagyis érzelmi távolságtartással, nem bevonódva. Nem a szerencsétlenül járt emberrel, hanem a feladattal, magával a segítségnyújtással kell azonosulni. A mentő embert segítő „pajzs” ilyenkor az érzelmi elfojtás. De fontos tudni arról, hogy belül is fontos történések zajlanak, amikkel később – a baj elhárítása után – foglalkozni kell.
Amikor valaki belép a segítő szerepbe egy adott helyszínen, nyugodt, de szellemileg felpörgetett. Az ember a középpontjában van, egységben önmagával és a feladattal, ez határtalanul jó érzés. De ha észreveszi, hogy „ez a gyerek pont annyi idős, mint az én gyerekem”, kinyílik a pajzs, a védelmi rendszer beomlik, jönnek az érzelmek, nem tud tovább figyelni, és már csak egy darabig visz a robotpilóta, segítséget kell kérni. Előfordulhat, hogy az érintett nem tud segítséget kérni, csak leblokkol. Ezt a társainak észre kell venni, ki kell venni őt a helyzetből, más feladatot kell adni neki: nézzen körül, kérdezze meg a rendőrt, a tűzoltót, hozzon vizet… Továbiak a teljes cikkben