• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiabáló bábun tanulhat az egészségügy

Lapszemle 2019.03.30 Forrás: feol.hu
Kiabáló bábun tanulhat az egészségügy

A jövő szakemberei és az ápolással találkozó átlagember is elsajátíthat fontos gyakorlatokat, fogásokat.

A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház adott otthont kedden az I. Regionális Skills – Ápolási Nap szakmai fórumnak, ahol Csernavölgyi István főigazgató ismertette az ápolási szakemberekkel azt az uniós projektet, melynek köszönhetően a most kialakított, úgynevezett „skill laborokban” szakmai képzés elsajátítására lesz lehetőség - írta a feol.hu.

Egészségügyben, szociális ágazatban dolgozóknak és laikusoknak egyaránt szól majd ez a lehetőség, tette hozzá, ahogy azt is: az infrastrukturális hátteret már kialakították, amely a legszélesebb körben biztosít lehetőséget az oktatásra az ápolás legalapvetőbb gyakorlati fogásaitól kezdve a komolyabb beavatkozások elvégzéséig – kockázat nélkül. A lakosság számára a skill laboros képzések egyfajta egészségügyi jártasságot biztosítanak majd, az egészségügyben dolgozók pedig a korábbiaknál lényegesen előbb szerezhetnek használható és releváns gyakorlatot a beavatkozások terén.

Olyan laboratórium kialakítása zajlik tehát a Fejér megyei kórházban, ahol a jövő szakemberei és az ápolással bárhol, bármilyen formában találkozó átlagember is elsajátíthat fontos gyakorlatokat, fogásokat. Ez már csak azért is előnyös – fogalmazott az I. Regionális Skills – Ápolási Napon Izbéki Ferenc, orvosigazgató helyettes -, mert nem a betegeken szerzik meg a tapasztalatot.

Az egészségügyben használt eljárások, szakmai fogások – akár csak egy véna megtalálása, egy tű beszúrása a karba – nem jönnek maguktól. Az egészségügyben dolgozó szakemberek ezeket a gyakorlatokat a betegeken tanulják meg, ám az elmúlt évtizedekben kifejlesztettek olyan bábukat, amelyeken ezek a szakmai nyelven skill-nek nevezett fogások elsajátíthatóak. A skill laborokban alkalmazott bábukon való gyakorlásnak köszönhetően pedig egyfajta tapasztalattal juthatnak el a szakemberek a valódi betegágy mellé – vázolta Izbéki Ferenc, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház belgyógyász professzora és orvosigazgató helyettese, miért olyan fontos ez az unió által támogatott projekt