A mostani kutatás és a rutinvizsgálatok alapján egyértelműen megállapítható, hogy a budapesti ivóvíz teljes mértékben biztonságos.
A budapesti ivóvíz biztonságos és egészséges, ami elsősorban a szűrőrendszerek megfelelő működésének köszönhető, a Duna vizében ugyanis sok az emberi eredetű szennyeződés – állapította meg több intézmény és szervezet átfogó vizsgálatsorozata, hangzott el az Inforádióban.
Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője hozzátette: a szakemberek évente több ezer vizsgálatot végeznek a budapesti ivóvízhálózatot érintően, amelyek szintén azt mutatták ki, hogy az ivóvíz minősége több mint 99 százalékban megfelelő.
Az egyéb kockázatokra – így például a gyógyszermaradványokra – kiterjedő kutatások pedig azt bizonyították, hogy semmilyen olyan anyag nem fordul elő a budapesti ivóvízben, amely kockázatot jelentene az egészségre. A nyilvánosságra hozott eredmények alapján a jelenlegi vízmennyiség és vízminőség várhatóan a jövőben is fenntartható lesz.
„A Dunában azonban vannak emberi eredetű szennyeződések” – tette hozzá a szakember. A folyóban kimutatható volt szinte az összes olyan vegyület, amelyet az említett szervezetek vizsgáltak. Vargha Márta közölte: legnagyobb mennyiségben növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak. Találtak olyan anyagokat is, amelyek ugyan az emberi egészségre nem veszélyesek, a Dunában előforduló vízi élőlényekre, algacsoportokra, halakra viszont annál inkább.
„Vizsgálataink megerősítették, hogy van teendőnk. Többek közt csökkenteni kell ezeknek az anyagoknak a kibocsátását, amit mi magunk is megtehetünk” – figyelmeztetett Vargha Márta, és tanácsokat is adott ehhez. További részletek a teljes cikkben