Nehezen értelmezhetőek Zombor Gábor államtitkár szavai: totális államosítás vagy mégsem?
Az állam továbbra sem akar több pénzt költeni az egészségügyre, sőt, ha lesznek is jelentős változtatások, az a számok tükrében inkább a források szűkítését jelenti – a költségvetési törvénytervezet nagyjából ennyire rímel a Zombor Gábor egészségügyi államtitkár által bejelentett lépésekre, melynek lényege, hogy magán-egészségügyi ellátást a jövőben tilos lesz állami kórházakban végezni - olvasható a hvg.hu portálon.
Megkérdőjeleződhetnek a kórházak területén működő magánlaborok, de a feláras állami kórházi szobák is. Nem csoda, hogy a szakma egyre sötétebben látja a jövőt.
„A jövőben nem lehet majd állami kórházban magán-egészségügyi szolgáltatást nyújtani."
Az államtitkár bejelentései között ez a legnehezebben értelmezhető rész, ugyanis jelentheti a totális államosítást – ideértve egyebek között a háziorvosi szolgáltatókat, a szakrendelők laborjait, a teljes művesekezelést vagy a képalkotó diagnosztikát – de azt is, hogy a jövőben a kórházak semmilyen magánszolgáltatást nem nyújthatnak, ami eddig pluszforrásokat jelentett az intézményeknek.
Ez utóbbi verzióban nem csak az az érdekes, hogy ezzel gyakorlatilag kimondják az eddig sikerként elkönyvelt, az állami és a magánszolgáltató közötti együttműködés alacsony transzparenciája miatt azonban részben kritizált Uzsoki-modell halálát, hanem olyan szolgáltatások is megszűnhetnek, melyek már évtizedek óta töretlenül működnek: így a feláras VIP- vagy egyágyas szobák.