• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiégés, depresszió, túlterheltség – több tízezer ápoló hiányzik

Lapszemle MA 06:08 Forrás: telex.hu
Kiégés, depresszió, túlterheltség – több tízezer ápoló hiányzik

Valójában az ápolóhiány miatt is sokkal több kórházi osztályt be lehetne zárni, mint ahányszor ez eddig előfordult.

A hazai egészségügyből több tízezer ápoló hiányzik, emiatt a 12 órás műszakokat teljesítő és sokat túlórázó dolgozók túlterheltek. A szakmai felmérések szerint az ápolók 70 százaléka kiégett, és a fele depressziós. Az utóbbi évek béremelései nem hozták meg a várt eredményt, mert a fiataloknak továbbra sem vonzó a pálya, az ápolók átlagéletkora tartósan magas. A Dél-Alföldön korábban még utánpótlást adtak a Romániából és a Szerbiából érkező, magyar anyanyelvű ápolók, de már a két szomszédos országban is magasabbak a bérek, ezért nem jönnek hozzánk - vázolta a helyzetet az Ápolók Napja kapcsán a telex.hu-nak dr. Irinyi Tamás, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezetének elnöke.

A nehéz helyzetet is lehet tovább rontani. A tapasztalatok szerint az üres állásokra gyakran inkább az alacsonyabb végzettségű ápolót veszik fel a munkaadók, így elérhető némi megtakarítás, mert a magasabb végzettségűnek több bért kellene adni. „Az egyik kolléga panaszkodott, hogy amikor jelentkezett egy munkára, a kétféle végezettsége közül csak az alacsonyabb szintű, OKJ-s képzettségét vették figyelembe, emiatt így több tízezer forinttal kevesebb fizetést kapott” – idézte fel Irinyi. Az ápolók érdekeltek abban, hogy újabb és magasabb képzettségeket szerezzenek, mert úgy tudnának többet keresni, a munkaadóknak viszont fontosabb lehet a bérmegtakarítás.

Az ápolók 12 órás műszakokban dolgoznak, ami a valóságban még hosszabb, mert a munkaidőben hivatalosan nincs benne az osztály átadása-átvétele, egyúttal a betegek állapotának ismertetése, ami még legalább fél-egy óra, viszont nem fizetik ki, hiába kéri ezt évek óta a kormánytól az ápolói kamara.

Irinyi ismeretei szerint az országban egyedülálló, hogy a Szegedi Tudományegyetem klinikáin a műszak előtti-utáni átadás-átvétel is a fizetett munkaidőbe tartozik, nem pedig „szabadidős tevékenység”, mint sok más munkahelyen. Irinyi, aki egyetemi okleveles ápoló, illetve doktorált is, az elmúlt évtizedekben a korábban ki nem fizetett átadási időkkel összesen 3 évet dolgozott ingyen a saját számításai szerint. Két évtizede már diplomás ápolóként is csak annyit keresett 15 év munka után, mint egy 8 általános iskolát végzett ember.

Irinyi úgy látja, van összefüggés egyes vidéki kórházi osztályok bezárása – a hivatalos megfogalmazás szerint a „működésük átmeneti szüneteltetése” – és az ápolók alacsony létszáma között, bár ezeket az eseteket a szakorvosok hiányával szokták indokolni. Olyan kevés az ápoló, hogy a bezárt osztályok szakdolgozóit azonnal átveszik a kórházak más részlegei. Valójában sokkal több kórházi osztályt be lehetne zárni, mint ahányszor ez eddig előfordult.

További részletek a teljes cikkben