275 háziorvosi és házi gyermekorvosi állás betöltetlen, és csak alig valamivel kevesebb a gazdátlan fogorvosi körzetek száma.
Túllépte a bűvös ötszázat a betöltetlen háziorvosi és alapellátást nyújtó fogorvosi körzetek száma az országban, ráadásul 2012 óta folyamatosan 300-nál több védőnő is hiányzik a rendszerből. Van, aki az alapellátás államosítását sürgeti, mások szerint meg kellene duplázni a körzetek pénzét, hogy ismét vonzó legyen az egészségügynek ez az ága, a kormány azonban nem akar határozott lépéseket tenni az alapellátás javítására – írja a Népszava – online.
Az egészségügyi vezetés évek óta az alapellátás fejlesztését hangoztatja, ám valójában nem tesz érdemi lépéseket azért, hogy megállítsa a háziorvosi körzetek kiürülését.
Az Országos Alapellátási Intézet (OALI) júliusi adatait összesítve derül ki, hogy 275 háziorvosi és házi gyermekorvosi állás betöltetlen, és csak alig valamivel kevesebb a gazdátlan fogorvosi körzetek száma. Ezekből 226 hely üres jelenleg az országban, vagyis összesen már 501 rendelőben kell helyettesítésekkel megoldani a lakosság legelemibb egészségügyi ellátását.
Az adatok egyre rosszabbak és a képet tovább súlyosbítja, hogy a védőnői körzetekbe is egyre nehezebb szakképzett dolgozót találni, 2013-ban már például 375 állás volt betöltetlen, azóta valamivel jobb a helyzet, de a hiány tartósan 300 fölött maradt.
Egy éve kisebb csodát vártak a laikusok az új alapellátási törvénytől, holott a szakma már akkor azt mondta, nem hoz érdemi javulást a végül kerettörvénnyé puhult új szabályozás, ami a praxisközösségek, a kevesebb orvos mellé alkalmazott nagyobb háttérszemélyzet irányába próbálja terelni az alapellátást, valójában azonban nem tartalmazza az egyre öregedő háziorvosi kar pótlását. Ráadásul a jogszabály végrehajtási rendeletei mind a mai napig nem születtek meg.