Az inaktivált vírust tartalmazó oltóanyagok önmagukban szinte egyáltalán nem tudják megakadályozni, hogy a szervezetben elszaporodjon az omikron.
A laboratóriumi vizsgálatok alapján a legszélesebb körben használt koronavírus elleni védőoltások alig, vagy egyáltalán nem nyújtanak védelmet a gyorsan terjedő omikron-variánssal szemben. A Nature tudományos lapban megjelent összefoglaló szerint az inaktivált vírust tartalmazó vakcinák – például a kínai Sinopharm – ugyan könnyen előállíthatók, ezért sok helyen használták is őket, ám a kísérletek azt mutatják, hogy az omikron ellen nem túl hatékonyak - ismertette a hvg.hu.
A beszámoló szerint sokan hiába kaptak két adagot az ilyen védőoltásból, nem termelődik a szervezetükben olyan immunmolekula, ami meggátolná a sejtek megfertőződését. És még az emlékeztető oltás után is csak minimális ilyen ellenanyag termelődik a szervezetben. Qiang Pan-Hammarström, a stockholmi Karolinska Intézet immunológusa szerint az eredmények alapján újra kell gondolni az inaktivált vírust tartalmazó védőoltások szerepét a koronavírus elleni globális küzdelemben.
A londoni Airfinity adatelemző cég szerint az inaktiviált vírust tartalmazó oltások jelentős szeletét jelentik a globális átoltottságnak. Ezek szerint a több mint 11 milliárd leszállított vakcinából majdnem 5 milliárd volt a kínai Sinovac vagy Sinopharm, míg összesen több mint 200 milliót tesz ki az indiai Covaxin, az iráni COVIran és a kazahsztáni QazVac. Ezek mind ugyanazon technológiára épülve készültek. A Nature megjegyzi azonban, hogy ezek továbbra is fontos szerepet töltenek be a halálozás vagy a kórházba kerülés megelőzésében - írták. Továbbiak a teljes cikkben