A törvény az eladásokat ki tudja kényszeríteni, de a vásárlást nem.
A következő három hónap alatt gyökeresen át fog alakulni a magyarországi gyógyszertárak tulajdonosi szerkezete. Hogyan alkalmazkodnak a szereplők az új versenyfeltételekhez, illetve hozzájárulhatnak-e ezek a változások a gyógyszertárak jövedelmezőségének javulásához és a szolgáltatások bővüléséhez? - tette fel a kérdést az Indexen a szakértő.
Mivel az előírásoknak megfelelő állapotot egyedül a jelenlegi tulajdonosi arányok és személyi összetétel megváltoztatásával lehet elérni a patikák jelentős hányadában, sok tulajdonosnak meg kell válnia tulajdonának egy részétől. Ez az értékesítési kényszer határozza meg a kínálati oldalt.
A keresleti oldal kiszámíthatatlanabb. A gyógyszerészek nem rendelkeznek elegendő saját tőkével a vásárláshoz, ezt a problémát támogatott hitellel próbálja áthidalni a kormányzat. A gyógyszertárak korántsem garantálnak olyan nyereségességet, mint azt sokan feltételezik, mindezek következtében a patikák egy része egyenesen veszteséget termel, és a jelenlegi tulajdonosok egyre nagyobb szállítói tartozásokkal küzdenek. Ezzel a körülménnyel pontosan tisztában vannak azok az ott dolgozó gyógyszerészek, akiknek tulajdonrészt kellene szerezniük a veszteséges vállalkozásban, különben előállhat olyan helyzet, hogy a gyógyszertár január 1-től nem működhet tovább és ezáltal megszűnik a munkahelyük.
A törvény az eladásokat ki tudja kényszeríteni, de a vásárlást nem. Márpedig, ha nem lesz elegendő vevő a felkínált tulajdonrészekre, akkor számos patikát be kellene zárni. Vélhetőleg ezért döntött úgy a jogalkotó, hogy ha sem a patikában dolgozó, sem más, működési engedéllyel rendelkező patikus nem akarja megvenni a felkínált tulajdonrészeket, akkor végső soron az állam átveszi majd őket. Ami azt jelenti, hogy a gyógyszertári privatizáció után húsz évvel a patikák egy részben az állam újra tulajdonos lesz. Ez a fejlemény számos kérdést vet fel. Ezekről a teljes cikkben.