A szociális ellátórendszer nincs felkészülve az aktív egészségügyi ellátást igénylők fogadására, lévén nincs erre szakképzett gárdájuk.
Két zárójelentést kap minden kórházból hazaküldött beteg. Az egyik egy orvosszakmai, amely tartalmazza a gyógyszerekre, kezelésekre vonatkozó információkat. A másik a családtagoknak ad utasítást arra, hogyan gondozzák a beteget. Plusz három napra elegendő gyógyszer. A többi a családra és az önkormányzatokra van bízva - írta önkormányzati körképében a népszava.hu.
De mit kezdjen az ápolási zárójelentéssel egy jócskán 70 év feletti asszony, akinek stroke-os testvére ellátását kellene otthon megoldani? Mit segít ez az üres otthonába hazaküldött, magányos teljesen látássérült, amputált asszonyon? Hogyan tudná ellátni 92 éves édesanyját a maga is ellátásra szoruló 70 feletti? Mennyiben nyújt ez megoldást egy gondnokság alatt álló pszichiátriai beteg családjának, akikhez ugyan délelőtt és délután is kimegy a házi segítő, de a köztes időben is folyamatosan figyelni kellene rá? Mit kezdjen amputált szülőjével az, akinek lakása nem akadálymentes és hirtelenjében nem is tehető azzá?
Kérdések áradata, amely Budapesten a kerületi önkormányzatokhoz, illetve az általuk működtetett szociális, illetve házi segítségnyújtó szolgálathoz futnak be a kórházi ágyak tömeges felszabadítása óta. Folyamatosan csörögnek a telefonok az önkormányzati fenntartásában működő Óbudai Szociális Szolgáltató Intézménynél is. Kétségbeesett, gyakran síró hozzátartozók kérik a segítségüket kórházi ápolást igénylő, súlyosan beteg családtagjuk ellátásában.
A helyzetet nehezíti, hogy a szociális intézményekkel előzőleg nem egyeztettek a kórházi ágyak felszabadításáról és „random módon Covid-19 teszt nélkül küldték haza a betegeket”. A hozzátartozók azonban gyakorta maguk is segítségre szoruló idős emberek, vagy a munkájuk miatt az otthonápolási feladatokat megoldani nem tudó aktív dolgozók - osztotta meg a Népszavával eddigi tapasztalatait az óbudai önkormányzat. További önkormányzatok, további tapasztalatok a cikkben