A sikeres külső fordítások esetén több mint 70 százalék az esélye a hüvelyi szülésnek.
Magyarországon a friss NEAK adatok alapján nemzetközi szinten is kimagasló a császármetszések aránya. 2024-ben a szülések 41,59 százaléka történt császármetszéssel az állami kórházakban (a magánklinikákról sajnos nincs adat). Ez a második legmagasabb császármetszés arány itthon az elmúlt 10 évben. A legkevesebb császármetszést Győrben (26,52%), a legtöbbet a budapesti Semmelweis Egyetemen (56,43%) végezték. Bár elsőre azt hihetnénk, hogy a kisebb forgalmú, komplikált szüléseket nem kísérő városi kórházakban alacsonyabb a császármetszés aránya, az adatokat nézve ez sajnos nem tűnik igaznak. Van olyan kisebb forgalmú kórház, ahol 341 kisbaba született 2024-ben, a császármetszés aránya mégis 46,63 százalék volt, írja az egeszsegkalauz.hu.
Nincs ma Magyarországon olyan szülészet, ahol a császármetszés aránya a WHO 10-15 százalékos ajánlásának a közelében lenne, sőt az elmúlt években egyre csökken azoknak a szülészeteknek a száma, ahol a császármetszés frekvenciája 30 százalék alatt van.
A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház statisztikái is jobbak a hazai átlagnál (33 százalék volt 2024-ben), amihez hozzájárulhatnak az evidenciákon alapuló szakmai irányelvek, köztük a faros babák fordítására és a faros szülések kísérésére bevezetett protokollok is.
A világon és Magyarországon is gyakorlattá vált (egy 2000-es évek elején nem megfelelő körültekintéssel elvégzett tanulmány hatására), hogy farfekvés esetén császármetszést végzünk, főleg az első szülés esetén, ezáltal az egészségügyi személyzet szakmai gyakorlata viszonylag kevés és eltérő mértékű a farfekvéses szüléskísérés szempontjából – fogalmazza meg Dr. Erdély Evelin, a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa.
„Éppen emiatt elsődleges a törekvés arra, hogy a magzat fejvégű fekvésbe kerüljön. A fordítással kapcsolatos tájékoztatásunk első lépése a Spinning Babies szemlélet által javasolt gyakorlatok ismertetése, és bár pontos statisztikával nem rendelkezünk, feltételezzük, hogy ez jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy az előjegyzett édesanyák közel felénél spontán fejvégű fekvésbe fordul a baba. Második lehetőség a manuális külső fordítás elvégzése. Nyugat-Európában már a mindennapi gyakorlat részévé vált azáltal, hogy egy biztonságos beavatkozásról van szó, alacsony a magzati kockázatok kialakulása és sikeres fordítás esetén csökkenthető a császármetszések előfordulási aránya. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórházban 2023-ban kezdtük el a külső fordítások végzését.
Azóta 210 beavatkozást végeztünk. Ezeknek kicsit több, mint a fele (56%-a) sikeres volt. A sikeres külső fordítások esetén több mint 70 százalék az esélye a hüvelyi szülésnek. A beavatkozás kockázata minimális, 1% alatti annak az esélye, hogy valamilyen szövődmény történik. Amennyiben bármilyen komplikáció lépne fel, külső fordítás végzése során mindig elérhető a műtő, így ezekben az esetekben azonnali császármetszés végezhető. Tekintettel a beavatkozás biztonságosságára, valamint a fordítást követő nagyarányú sikeres hüvelyi szülések számára nemzetközi ajánlások alapján kifejezetten javasolt a külső fordítás megpróbálása.
Sikertelen fordítást követően fel kell mérni a hüvelyi szülés lehetőségét is, ez a harmadik opció a császármetszés elvégzése előtt. Ezt külföldi (UK-USA) protokollok alapján végezzük. Osztályunkon 2023. május óta kísérünk vertikális (négykézláb helyzetben történő) faros hüvelyi szüléseket. Eddig 29 várandós esetében engedélyeztük a szülést, köztük volt először és többedszer szülő kismama is. A kismamák fele sikeresen hüvelyi úton szült meg. Az édesanyák másik felénél vagy a várandósság, vagy a vajúdás során észleltünk olyan eltérést, mely miatt császármetszést javasoltunk. Az újszülöttek minden esetben jó állapotban születtek.”
A teljes információ a cikkben.