A Perspectives on Psychological Science tanulmánya az akaraterő-kutatás módszertanát is bemutatja. A
Martin Hagger és
Nikos Chatzisarantis által végzett kutatás az amerikai Pszichológiatudományi Társaság lapjában jelent meg (A Multilab Preregistered Replication of the Ego-Depletion Effect). Mint a szerzők írják, késztetéseink kontroll alatt tartása alapvetően fontos a mindennapi életben, és a jó önkontroll olyan hosszú távú adaptív előnyökhöz vezet, mint a jobb egészségi állapot, összetartóbb személyes kapcsolatok, munkahelyi és iskolai sikerek, és kisebb fogékonyság az addikciókra – írja a
medicalonlinen.hu portálja.
Az önkontroll mechanizmusainak megértése ezért a pszichológusok kutatásainak fontos terepe, és az egyik megközelítés az önkontroll, mint erőforrás depléciójával foglalkozik. Eszerint az önkontroll limitált mértékben áll rendelkezésünkre, és ha egy ideig használjuk, utána ismételt próbálkozás esetén rosszabb teljesítményt nyújtunk vagy egyenesen kudarcot vallhatunk.
Az ausztrál Curtin University kutatói 22 másik pszichológiai labort is bevontak a vizsgálatba, amelynek során valamennyi labor ugyanazokat a módszereket használta, de egyébként egymástól függetlenül próbálkozott egy korábbi tanulmány eredményeinek reprodukálásával. Az eredeti vizsgálat, Chandra Sripada, Daniel Kessler és John Jonides munkája 2014-ben jelent meg a Psychological Science című lapban, és megerősítette azt a korábbi elképzelést, hogy az akaraterő kimeríthető erőforrás.