A megyei kórház régóta tervezi a keleti orvoslás meghonosítását, most alkalma nyílhat rá.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház is csatlakozott a Kína és a közép-kelet-európai kórházak közötti együttműködési szövetséghez. Azzal a céllal, hogy az egészségügyi intézmények közötti kapcsolatot, a tudományos és kutatási együttműködést, a szakemberképzést magasabb szintre emelje. Mikorra várható ennek a gyakorlati haszna a régióban? – erről kérdezte a szon.hu portálja dr. Csiba Gábort, a megyei kórház főigazgatóját.
- Tény, hogy intézményünk régóta tervezi a keleti orvoslás meghonosítását. Amikor 2006-ban megyénk delegációja Kínában járt, már akkor napirenden volt az egészségügyi kapcsolatrendszer kölcsönös tanulmányozása. Kezdetben mindössze három kórház volt tagja a fent említett szövetségnek: a SOTE, az Országos Idegtudományi Intézet és a Bethesda Kórház. Ezen a konferencián csatlakozott kórházunk felkérésre a nyíregyházi, kecskeméti megyei kórház, valamint a budapesti Uzsoki Kórház – sorolta a főigazgató.
Köztudomású, hogy a több ezer esztendős kultúrával rendelkező kínai orvostudomány lényegesen eltér a nyugatitól. Nálunk a gyógyítás elsősorban materiális jellegű, míg a kínaiak, sőt a távol-keleti, ázsiai emberek a betegségek mögött a lelki, a szellemi forrást is keresik. El kell ismernünk, hogy ez a fajta szemlélet, látásmód számunkra még nem minden esetben természetes. Bizonyított, hogy a távol-keleti komplex orvoslásnak megvan a létalapja. Mégis, mi mintha az akupunktúrán kívül legfeljebb csak a egzotikus kencés, balzsamos gyógymódokat ismerjük" – emelte ki a főigazgató, hozzátéve azt is: ezen szeretnének változtatni a közeljövőben.