Az egyik kategória győztese a szer, amely 40 év óta az első sikeres próbálkozás a rezisztens TBC baktérium ellen.
A közvélemény ma is többet tud a filmszínészek és futballisták eredményeiről, mint azokról a feltalálókról, akiknek mindennapi életünk számos alapvető kellékét köszönhetjük. Nem tudjuk például, ki volt a háromdimenziós nyomtatás atyja, vagy kinek köszönhetjük a vonalkódot egyre inkább felváltó pontokból álló mintát kiadó QR kódot, netán a gyors DNS-tesztet, vagy a csavarok falba fúrásához szükséges dübelt. Sajnos az a Műszaki Oscar-díjnak nevezett elismerés sem tartozik a világsajtó által legnagyobb hírverést kapott kitüntetések közé, habár az EU berkeiben mindent megtesznek az Európai Feltalálói Díj népszerűsítéséért, amelyet az Európai Találmányi Hivatal (EPO) ad ki évente. A pénzzel nem, ám annál nagyobb dicsőséggel járó díjjal idén a biotechnológia, az építőipar, a mechanika, az orvoslás, a környezetvédelem, a gyógyszergyártás, a közlekedésbiztonság és a telekommunikáció innovatív megoldásaira vetül a szokásosnál több fény - ezúttal Berlinben - tudósított az eseményről a Népszabadság.
Az idén az ipari kategóriában a belga Koen Anderst és a francia Jerome Guillemont-ot jutalmazták egy olyan gyógyszerért, amely 40 év óta az első sikeres próbálkozás a mindenféle szernek ellenálló TBC baktérium ellen. A Janssen cég kutatói munkatársaikkal 15 év munkája nyomán olyan molekulát kísérleteztek ki, amely rövid úton leállítja a tuberkulózis kórokozójának energiaellátását, de a végső sikerhez – három, hatszáz emberen végzett klinikai próba elvégzésével - még hat év hátra van.
A kutatás területén a brit Christofer Toumazou „csináld magad" géntesztjét ismerték el a díjjal. A percek alatt és akár otthon, mindenféle laboratóriumi eszköz nélkül is elvégezhető DNS-teszt mikrocsip alapú (így USB-be helyezve a kapott információ bárhová elküldhető) és pillanatok alatt felismer bármiféle kóros genetikai változást a genomban, így az öröklődő betegségekre ugyanúgy információt ad, mint arra, milyen gyógyszert nem szedhet a beteg génhibája miatt.