A takarítást kiszervezték, az alkalmazottak nem értenek az egészségügyhöz, itt nem úgy kell takarítani, mint egy irodában.
Évek óta csak írom a leveleimet, mint Mikes Kelemen, alig kapok rá érdemi választ az egészségügyi államtitkárságtól – mondta a Figyelőnek Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Egyértelműen a pénztelenséget jelölte meg annak okaként, hogy két kórházban több napig hevertek halottak, anélkül, hogy bárki észrevette volna őket.
A gyógyítók munkájának a hátterét biztosító személyzet, így különösen a karbantartók, takarítók legtöbbje minimálbéren van bejelentve. „Ezt a tagdíjakból látjuk" – mondta az elnök. A szakszervezeti tagok ugyanis a havibérükhöz igazodó tagdíjat fizetnek. Miközben, ha szép lassan is, de az egészségügyben mindenkinek emelkedik a fizetése, az övék nyolc éve változatlan. Emiatt sokan felmondanak, külföldre távoznak, ilyen alacsony bérért, bruttó 111 ezer, nettó körülbelül 80 ezer forintért nem találnak az intézmények megfelelő szakmai nívón dolgozó embereket.
Sok helyütt kiszervezik a takarítást, aminek az a veszélye, hogy naponta mások jönnek, akik nincsenek tisztában azzal, hogy az egészségügy „veszélyes üzem". Nem lehet úgy takarítani, mint egy irodát. Óriási a fluktuáció, és senki nincs, aki esténként végigjárná a kórházakat, hogy mindenütt minden rendben van-e, betartják-e a higiénés előírásokat, van-e elegendő fertőtlenítőszer nemcsak az orvosoknak, betegeknek, hanem a hozzátartozóknak is.
Egészségügyben dolgozó forrásaink is arra hívták fel a figyelmet: ma már nemcsak az orvosok és ápolók hiányoznak az ágazatból, hanem a technikai személyzet is - írja a lap. „Hetekig nem javítják meg az ablakokat, ha pedig működnek, nyáron az a légkondicionálás, hogy kinyitják és becsukják, s negyven fokban sülnek a betegek. A körülmények is a gyógyítók ellen dolgoznak" – hallottuk. „Hiányoznak a mosodákból is az alkalmazottak, ennyi pénzért senki sem akar ilyen munkát végezni. A teljes cikk a Figyelő hetilap frissen megjelent számában.