A német Bayer úgy döntött, leállítja a vilaprisan hatóanyag harmadik fázisú klinikai vizsgálatait.
Nem várt biztonsági kockázatok miatt leállította a német Bayer a legígéretesebb gyógyszerének klinikai vizsgálatait. A készítményt a többi közt a Richter-féle Esmya riválisának szánták az európai és a tengerentúli piacokon - írja a vg.hu.
Újabb, a méhmióma kezelésére szánt gyógyszerrel kapcsolatban merültek fel biztonsági kockázatok. A német Bayer gyógyszergyártó a múlt héten döntött úgy, leállítja a vilaprisan hatóanyag harmadik fázisú klinikai vizsgálatait. A döntés hátterében az áll, hogy az állatokon lefolytatott tesztek értékelésekor biztonsági aggodalmak merültek fel. A Bayer jelezte, hogy kivizsgálják a nem várt toxikológiai eredményeket.
Az Endpoints News című portál emlékeztetett rá, hogy a Bayer vilaprisanjától átütő sikert vártak a tőzsdei elemzők, a csúcsévre 1,1 milliárd dollárra becsült forgalommal. Szakértők szerint a váratlan piaci fejlemény elsősorban a chicagói AbbVie-nek kedvez. Az amerikai gyártó – hazájában – versenyelőnyhöz juthat a méhmióma-gyógyászatban: Orilissa nevű készítménye (hatóanyaga az elagolix) idén júliusban kapott törzskönyvezési engedélyt az Egyesült Államokban endometriózis indikációra, az alkalmazhatóság kiterjesztését a méhmióma orvoslására 2019 végére várják az elemzők.
A Bayer döntéséről beszámoló egészségügyi szakportálok közül több párhuzamot vont a Richter-portfólióba tartozó Esmya forgalmazásának az ideiglenes felfüggesztésével, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség rendelt el az év elején. Az Esmya-terápiában részt vevő több mint 700 ezer beteg marginális részénél májkárosodás gyanúja merült fel, ezért a Richter készítményét hónapokig nem írhatták fel a nőgyógyászok, jelentős forgalmi kiesést okozva a tavaly még 93 millió eurós árbevételt hozó Esmya-értékesítésben. Májustól az ulipristal acetate hatóanyagú Richter-készítmény újra alkalmazható, igaz, csak korlátozásokkal, egyebek közt havi májkontrollra vonatkozó előírásokkal.
További részletek a cikkben.