Semmiképpen ne alkalmazzuk az esetleg korábbról megmaradt vagy másnak felírt gyógyszert orvosi ellenőrzés nélkül.
A kórházi fertőzés témája a koronavírus-járvány idején különösen időszerű, hiszen minél többen kerülnek kórházba, és – ami szintén fontos – minél többen részesülnek antibiotikum-kezelésben, annál több lesz a kórházi, illetve a kórházi kezeléssel összefüggő fertőzések száma. A koronavírus-fertőzöttek gyakran kapnak antibiotikumot a kezelés során, továbbá a tüdőt károsító immunológiai folyamat megfékezésére immunrendszert gyengítő szereket, például szteroidokat - írta az index.hu-n Vajó Zoltán belgyógyász.
Az egyébként indokolt antibiotikumos kezeléseknek ugyanis – mint mindennek – ára van. Ezek során egyrészt az antibiotikumokkal szemben ellenálló szuperkórokozók fejlődhetnek ki, melyek ellen már a legtöbb vagy minden antibiotikum hatástalan. Évente 33 ezer ember hal meg Európában olyan fertőzésekben, amelyeket ilyen, az antibiotikumok nagy részének ellenálló szuperbaktériumok okoznak.
Az antibiotikum-kezelések másik nemkívánatos hatása lehet a normál bélflóra elpusztulása, mely egy különösen súlyos bélfertőzés, a Clostridium difficile nevű baktérium által okozott álhártyás vastagbélgyulladáshoz vezethet. Ez utóbbi kezelése is problémás lehet, gyakori a fertőzés kiújulása, és a lefolyás akár halálos is lehet. Ez a betegség szintén nem csak Magyarországon okoz súlyos problémákat, az Egyesült Államokban például évi 800 millió dollárt, míg az Európai Unió országaiban 3 milliárd eurót emészt fel évente a Clostridium difficile okozta fertőzések ellátása. Erről a teljes cikkben olvashat bővebben