A napokban eljuttatja a kormánynak legújabb javaslatcsomagját a Magyar Rektori Konferencia.
A dokumentumban az intézményvezetők többek közt azt kérik: ne csak a gólyák, hanem a felsőbb évesek is igényelhessék a Diákhitel 2-t. Továbbá kezdeményezik azt is, hogy az önköltséges hallgatók is részesülhessenek tanulmányi ösztöndíjban – közölte Mezey Barna, a testület elnöke, egyben az ELTE rektora – írja a Magyar Nemzet – online.
A testület konkrét jogszabály-módosító javaslatokat is tesz. Ajánlásaik egy része a finanszírozásra vonatkozik, elsősorban arra, hogy milyen ellenpólusokat lehetne felépíteni, amelyek a csökkenő állami támogatást helyettesítik, ellensúlyozzák, pótolják.
„Szeretnénk elérni például, hogy a piac szereplői is átvállalhassák utólagosan a hallgatóktól a diákhitel visszafizetését – mint ahogy az állam teszi majd ezt a közszolgálatban elhelyezkedők esetében –, s a cégek mindehhez adókedvezményt kapjanak. Ugyancsak adókedvezménnyel ösztönöznénk azokat a vállalatokat, alapítványokat, amelyek ösztöndíjak felkínálásával szállnak be az ágazat, a hallgatók támogatásába.
Javasoljuk továbbá, hogy a Diákhitel 2 igénylésének lehetőségét nyissák meg a már felsőoktatásban tanuló önköltséges hallgatók előtt is, s ne csak felmenő rendszerben vezessék be az új, kötött felhasználású konstrukciót" – sorolta a testület ötleteit Mezey Barna, aki hozzáfűzte azt is, a minőség javítását szolgálná, ha a döntéshozók változtatnának a tanulmányi ösztöndíj szabályain is.
Az elnök úgy fogalmazott: „A jelenlegi előírás, miszerint csak az államilag támogatott hallgatók kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat, szerintünk rombolja a minőséget. Komoly húzóerőt jelentene, ha ezt a lehetőséget kiterjesztenék az önköltséget fizető hallgatók körére is. Magát a költség mértékét nem érintené a változtatás, viszont valóban a legkiválóbbak juthatnának hozzá".
Mezey Barna arra is kitért, hogy ha ha megvalósul az Orbán Viktor kormányfő által bejelentett önfenntartó felsőoktatás, akkor ahhoz elengedhetetlen, hogy az intézmények a jelenleginél nagyobb mozgásteret, gazdasági önállóságot kaphassanak. A hallgatói befizetések képtelenek lennének eltartani a felsőoktatást, ahhoz viszont, hogy az intézmények a piacról finanszírozni tudják magukat, lehetőséget kell adni nekik arra – megfelelő ellenőrzés mellett –, hogy vállalkozási tevékenységet folytassanak s saját bevételeket szerezhessenek – vélekedett az MRK elnöke, az ELTE rektora.