A statisztikák szerint a 65-70 év közöttiek 25, míg a 70 év felettiek 35-40 százaléka szenved valamilyen mértékű halláskárosodásban.
Magyarországon ez minden tizedik embert érinti, Európában 70 millióan, világszerte 500 millióan küzdenek hallásproblémával.
Orvosi szempontból nagyothallónak tekintik mindazokat, akiknél a halláskárosodás mértéke mindkét fülön 30-90 decibel közötti. A nagyothalló hallókészülék segítségével többé-kevésbé megérti a hangzó beszédet, és ő maga is érthetően beszél, bár az ő hangján és kiejtésén is érzékelhetők a kontroll hiányosságai.
Mivel a hangos kommunikáció az ő számára többé-kevésbé elérhető, a jelnyelvet nem használja, legtöbbször nem is ismeri azt. Vannak azonban nagyothallók, akik személyes kapcsolataik révén ismerik és maguk is szívesen és színvonalasan használják a jelnyelvet - derül ki a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (SINOSZ) honlapjáról.
A nagyothallók problémája a kívülálló számára nem tűnik fel azonnal. A beszélgetőtárs gyakran csak annyit érzékel, hogy többször meg kell ismételnie a mondandóját, ugyanakkor az ebből fakadó ingerültséget a nagyothalló észreveszi, ezért gyakran inkább elkerülik ezeket a helyzeteket.